×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GIS ostrzega przed salmonellą na skorupkach jaj

Autor: • Źródło: PAPOpublikowano: 15 czerwca 2023 14:29Zaktualizowano: 15 czerwca 2023 14:47

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w czwartek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia obecności pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek dwóch partii jaj konsumpcyjnych.

GIS ostrzega przed salmonellą na skorupkach jaj
GIS wydał ostrzeżenie dotyczące obecności pałeczek salmonelli na skorupkach dwóch partii jaj konsumpcyjnych Fot. Shutterstock

- Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy - podkreślono w komunikacie.

Ostrzeżenie GIS dotyczy produktu: "jaja L ściółkowe" z terminem spożycia 18.06.2023 oraz 23.06.2023 i kodem na skorupkach 2PL18041334.

Producentem jest Ferma PIWODA Jacek Zygmunt ul. Piwoda 202 37-522 Wiązownica.

GIS podał, że producent podjął działania mające na cele poinformowanie odbiorców o konieczności wycofania partii jaj.

- Nie należy spożywać partii jaj określonych w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami - dodał GIS.

Według danych publikowanych przez Zakład Epidemiologii NIZP-PZH w Polsce od wielu lat pałeczki Salmonelli są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego. Zachorowania przez nie wywołane przeważnie objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te - jak podkreśla GIS - nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum