GIS ostrzega przed podróżami w rejony występowania Zika

Autor: gis.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 21:02

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował zestaw informacji dla osób podróżujących do Ameryki Południowej, w region Pacyfiku, do Afryki oraz Indonezji, czyli w rejony występowania Zika.

GIS ostrzega przed podróżami w rejony występowania Zika
GIS ostrzega przed podróżami w rejony występowania Zika. Fot. Archiwum

Ponieważ nie istnieje ani szczepionka, ani profilaktyka lekowa przeciw wirusowi Zika, osoby wyjeżdzające w rejony występowania wirusa powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary.

Rekomendowane jest stosowania repelentów chemicznych, ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary, moskitier oraz pozostawania w hotelu w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa.

Ze względu na powodowanie przez wirusa wad wrodzonych u płodu postaci małogłowia (mikrocefalia) kobiety w ciąży powinny zdecydowanie rozważyć odłożenie podróży w rejony występowania Zika - apeluje GIS.

W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia objawów choroby w ciągu 21 dni po powrocie z ww. rejonów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.

W celu uzyskania informacji o innych zagrożeniach należy przed wyjazdem do tych krajów skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 6 - 8 tyg. przed planowaną podróżą.

Informacja GIS została opublikowana w piątek (29 stycznia) na podstawie materiałów WHO i ECDC ze stycznia tego roku.

Czytaj: www.gis.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum