GIS: osoby z objawami grypy powinny zostać w domu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2009 17:43

Rozpoczął się sezon grypowy. Aby uniknąć zarażenia, najważniejsza jest profilaktyka prozdrowotna - stwierdził Jan Orgelbrand, wiceszef GIS w trakcie warszawskiej debaty na temat grypy.

W czasie spotkania przedstawiono informacje z posiedzenia Rady Unii Europejskiej w poniedziałek (12 października) w Luksemburgu, w którym poza Orgelbrandem uczestniczył z polskiej strony wiceminister zdrowia i szef Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy, Adam Fronczak.

Adam Fronczak poinformował, że Polska złożyła zamówienie na zakup ok. 4 mln szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1. Mają być nimi zaszczepione przede wszystkim osoby z grup ryzyka. Według Fronczaka, w trakcie posiedzenia Rady UE ustalono, że w Polsce do grup ryzyka należą: dzieci od 6. miesiąca życia z chorobami przewlekłymi (np. ciężką astmą), kobiety w ciąży w grupie podwyższonego ryzyka, pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy kluczowych służb w państwie.

Fronczak dodał, że trwają rozmowy ministra zdrowia z ministrem finansów o środkach na zakup szczepionek. Jak poinformował, Komisja Europejska zarejestrowała, po rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA), szczepionki przeciwko grypie A/H1N1 wyprodukowane przez trzy firmy. Fronczak powiedział, że polski rząd chciałby, aby szczepionki te były dostępne w aptekach na receptę, na razie jednak nie ma takiej decyzji.

Fronczak powiedział też, że w trakcie posiedzenia Rady polska strona wyraziła stanowisko, że kobiety w ciąży powinny być szczepione tylko w sytuacji wyraźnych wskazań lekarza. Badania kliniczne nad szczepionką przeciwko grypie A/H1N1 będą zakończone dopiero w lutym 2010 r.

Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy, prof. Lidia Brydak, podkreśliła, że bardzo ważne w profilaktyce grypowej jest zaszczepienie się przeciwko grypie sezonowej.

– Wiemy, że ta szczepionka daje prawdopodobieństwo, że nie będzie reasortacji, czyli zmieszania dwóch wirusów grypy: sezonowej i A/H1N1 - mówiła profesor Brydak.

Według ostatniego raportu Instytutu Zdrowia Publicznego (z 7 października), w Polsce do tej pory zarejestrowano 165 przypadków zachorowań na grypę typu A/H1N1. Nie było zgonów z tego powodu. W Europie zarejestrowano ponad 80 tys. zachorowań, 192 osoby zmarły.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum