GIS: od września blisko 3,6 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 124 zgony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2019 14:14

Od 1 września ub.r., kiedy liczony jest tegoroczny sezon grypowy, do 31 marca br. zanotowano 3 mln 590 tys. 26 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - podał GIS, powołując się na raporty NIZP-PZH.

GIS: od września blisko 3,6 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 124 zgony
Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy Fot. Archiwum

W tym czasie zarejestrowano 124 zgony osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR.

Inspektorat ocenia, że obecnie w Polsce sytuacja epidemiologiczna nie stwarza podstaw do prowadzenia zaostrzonego nadzoru epidemiologicznego grypy ani do ogłoszenia specjalnego alertu przeciwepidemicznego.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

W sezonie 2018/2019 zgodnie z zaleceniami opracowanymi w Europejskiej Agencji Leków na podstawie obserwacji WHO, w skład szczepionek przeciwko grypie dostępnych w Europie wchodzą trzy lub cztery wirusy grypy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum