GIS: od września blisko 3,5 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2019 13:09

Od września, od kiedy liczony jest aktualny sezon grypowy, zanotowano w Polsce 3 470 802 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z raportów NIZP-PZH, przywołanych przez GIS.

GIS: od września blisko 3,5 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Fot. Fotolia

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, że w ostatnim okresie sprawozdawczym (od 16 do 22 marca) zarejestrowano w Polsce ogółem 133,758 tys. zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. W tym samym okresie zeszłego roku (16-22.03.2018 r.) zarejestrowano 206,028 tys. zachorowań.

GIS podaje, że w sezonie epidemicznym grypy w Polsce od 1 września 2018 r. do 22 marca 2019 r., zarejestrowano 118 zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR.

Inspektorat ocenia, że w chwili obecnej, w Polsce sytuacja epidemiologiczna nie stwarza podstaw do prowadzenia zaostrzonego nadzoru epidemiologicznego grypy ani do ogłoszenia specjalnego alertu przeciwepidemicznego.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel.

Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. W sezonie 2018/2019 zgodnie z zaleceniami opracowanymi w Europejskiej Agencji Leków na podstawie obserwacji WHO, w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w Europie wchodzą trzy lub cztery wirusy grypy. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum