GIS o wzroście zachorowalności na grypę: nie jesteśmy zaskoczeni tymi liczbami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2009 14:37

Od 1 do 7 listopada zarejestrowano ogółem 24 tys. 971 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, tzw. średnia dzienna zapadalność wynosiła 9,35 na 100 tys. ludności. Wzrost zachorowań wystąpił we wszystkich województwach. Dla porównania - w tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano 3 tys. 247 zachorowań i podejrzeń. Średnia zapadalność wyniosła wtedy 1,22.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że na znaczący wzrost zachorowalności na grypę ma wpływ przede wszystkim niekorzystna pogoda. Inspektorat zaznacza też, że sytuacja epidemiologiczna nie jest nadzwyczajna.

– Nie jesteśmy zaskoczeni tymi danymi. Na bieżąco monitorujemy zachorowalność. Zalecamy szczepienia ochronne. Osoby z objawami grypy powinny udać się do lekarza i pozostawać w domach. Chodzenie do szkoły lub pracy przyczynia się do rozprzestrzeniania się choroby – powiedział PAP Tomasz Misztal z GIS.

Najwięcej przypadków grypy potwierdzono w województwach: mazowieckim (4 tys. 653), warmińsko-mazurskim (3 tys. 589), pomorskim (3 tys. 51), łódzkim (2 tys. 829) i dolnośląskim (2 tys. 82).

Najwyższa zapadalność wystąpiła w województwach: warmińsko-mazurskim (35,93 na 100 tys. ludności), pomorskim (19,64 na 100 tys. ludności), łódzkim (15,86 na 100 tys. ludności) i mazowieckim (12,77 na 100 tys. ludności).

Szkoły mają zgłaszać do GIS informacje o spowodowanej grypą nieobecności uczniów, jeżeli absencja przekroczy 20 proc. Zdecydował o tym w ubiegłym tygodniu zastępca głównego inspektora sanitarnego Przemysław Biliński. Raportowanie ma odbywać się raz w tygodniu, w poniedziałki. Szkoły powinny je przeprowadzać w porozumieniu z kuratoriami oświaty.

Wszystkie szkoły w gminie Puńsk (Podlaskie) zostały zamknięte. Lekcje nie odbyły się tu w poniedziałek i wtorek. Decyzję tę podjął wójt gminy po tym, jak ponad 30 proc. uczniów z tego regionu nie przyszło na zajęcia z powodu sezonowej grypy lub przeziębień.

Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, jako pierwsza placówka w regionie kujawsko-pomorskim, została zamknięta do końca tygodnia z powodu absencji chorobowej uczniów. W poniedziałek do szkoły nie przyszła prawie połowa uczniów, kilkoro chorych dzieci musieli z placówki odebrać rodzice.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum