GIS o ASF

Autor: GIS/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2014 18:24

Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej został opublikowany komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Choroba ta nie zagraża życiu ludzi oraz nie wywołuje negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Polski.

W zakresie postępowania człowieka w przypadku zetknięcia się z padłymi zwierzętami w celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na inne zwierzęta, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie: nie dotykać padłych zwierząt, nie pozwolić naszym domowym zwierzętom na kontakt z padliną, powiadomić najbliższego lekarza weterynarii o znalezieniu padłego zwierzęcia.

W przypadku kontaktu z padłym zwierzęciem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu. Osoby postronne (zwłaszcza po kontakcie z padłym zwierzęciem) nie powinny odwiedzać farm hodowlanych - należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.

Więcej: www.gis.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum