GIS o A/H1N1: sytuacja epidemiologiczna jest dobra, ale

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2009 17:26

Andrzej Wojtyła, Główny Inspektor Sanitarny kraju, po spotkaniu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa ocenił sytuację epidemiologiczną w Polsce jako dobrą, ale zaznaczył, że istnieje duże ryzyko, iż jesienią może dojść do mutacji wirusa grypy sezonowej z wirusem A/H1N1. Wtedy też należy spodziewać się wzmożonej zachorowalności.

Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że eksperci uczestniczący w spotkaniu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa pozytywnie ocenili dotychczasowe działania przeciwepidemiologiczne i pracę lekarzy pierwszego kontaktu.  

- Nie ma przypadków niepotrzebnego kierowania na badania, nie ma przypadków niepotrzebnego podawania leków przez lekarzy chorób zakaźnych - powiedziała Wojtyła. I dodał, że system rozpoznawania objawów, diagnozowania i leczenia jest przetestowany.

Wojtyła zapewnił również, iż laboratoria są przygotowane do ewentualnego badania większej liczby próbek.

Przemysław Guła z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wśród głównych zadań mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, wymienił: stworzenie systemu nadzoru i monitoringu, zwiększenie liczby ośrodków badających próbki, a także opracowanie strategii lekowej. Dodał, że w piątek (12 czerwca) podczas zwykłego spotkania Rządowego Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego, jednym z tematów będzie stan przygotowań do pandemii.

Poinformował także, że odbędzie się spotkanie z przedstawicielami linii lotniczych w sprawie systemu identyfikacji pasażerów w przypadku, gdy na pokładzie samolotu przyleci osoba z A/H1N1.

W czwartek (11 czerwca) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię nowej odmiany grypy. Zgodnie z procedurami WHO, jest ona ogłaszana po potwierdzeniu ognisk tej choroby, na co najmniej dwóch kontynentach. Obecnie wirus przenosi się z człowieka na człowieka w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii oraz w kilku krajach Europy. Dotychczas na świecie zanotowano blisko 29 tys. zachorowań, w tym 144 zgony. W Polsce potwierdzono do tej pory siedem przypadków zakażania.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że Polska posiada wystarczającą ilość leków przeciwwirusowych. Polskie służby sanitarne postawione są w stan podwyższonej gotowości. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w 134 oddziałach zakaźnych przygotowanych jest 3 846 łóżek. Także pracownicy laboratoriów Państwowego Zakładu Higieny są w stanie podwyższonej gotowości do wykonywania testów na wirusa wywołującego grypę A/H1N1. Ich wstępne wyniki są znane po kilkunastu godzinach.

W przypadku wystąpienia epidemii lub pandemii grypy na terenie Polski zorganizowany zostanie System Kierowania Reagowaniem Kryzysowym (SKRK). Do jego zadań będzie m.in. należało monitorowanie i ocena sytuacji, informowanie o jej wynikach oraz współpraca z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zaangażowanymi w rozwiązywanie sytuacji kryzysowych.

Po ogłoszeniu epidemii lub pandemii może zostać wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych, zamknięte mogą być także niektóre szkoły i przedszkola. Tereny, na który zlokalizowano ogniska wirusa zostaną objęte kwarantanną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum