GIS: nie ma obecnie ryzyka szerzenia się wirusa Zika w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2016 17:25

Zagrożenie wirusem Zika dla Polski jest minimalne; nie ma obecnie ryzyka szerzenia się Zika w polskiej populacji - ocenia GIS Marek Posobkiewicz. Jak dodaje, może dojść najwyżej do zaimportowania pojedynczych przypadków z krajów, w których jest dużo zachorowań.

Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia komarów należących do wybranych gatunków z rodzaju Aedes Fot. Archiwum RZ

W 2015 r. i 2016 r. odnotowano 114 przypadków zawleczeń wirusa Zika na terytorium Europy (Austria, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy). W czwartek także w Czechach poinformowano o zarejestrowaniu dwóch przypadków zakażenia wirusem. Wykryto go u mężczyzny i kobiety, którzy wrócili z Karaibów.

GIS informuje, że ze względu na fakt, iż drogą przenoszenia się wirusa są komary, nie ma obecnie ryzyka szerzenia się wirusa Zika w populacji polskiej, w przypadku przyjazdu do naszego kraju osoby zakażonej.

Wirus Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, gorączkę Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia komarów należących do wybranych gatunków z rodzaju Aedes, które są przenosicielami (wektorami) wirusa. Komary, które przenoszą wirusa, wykazują aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach.

Posobkiewicz zaznaczył w czwartek w rozmowie z PAP, że eksperci wskazują na możliwość zakażenia wirusem Zika drogą płciową. W USA potwierdzono zakażenie u osoby, która nie podróżowała na tereny występowania transmisji wirusa, ale odbyła stosunek seksualny z osobą, która powróciła z Wenezueli i była zakażona wirusem Zika.

Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają łagodnie. Chorobie towarzyszą zwykle umiarkowana gorączka, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypka plamisto-grudkowa. Objawy występują zwykle po kilku dniach od zakażenia (z reguły 3-7 dni) i zwykle nie trwają dłużej niż tydzień. W 80 proc. przypadków przebieg choroby może być bezobjawowy.

Posobkiewicz podkreślił, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet spodziewających się dzieci. - Zaobserwowano dużą koincydencję zachorowań z powodu wirusa Zika oraz urodzeń dzieci z poważnymi powikłaniami neurologicznymi i wadami wrodzonymi w postaci małogłowia - mikrocefalii - wskazał.

Bezpośredni związek między zakażeniem, a tym objawami nie został jeszcze ostatecznie potwierdzony. Z danych, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wynika, że na Hawajach i w Słowenii potwierdzono dwa przypadki małogłowia u dzieci, których matki w trakcie ciąży podróżowały do Ameryki Południowej. Ani na Hawajach, ani w Słowenii nie występują rodzime zachorowania.

Posobkiewicz podkreślił jednak, że ze względu na prawdopodobne istnienie związku pomiędzy zakażeniem Zika i występowaniem wad wrodzonych u płodu, kobiety w ciąży powinny zdecydowanie rozważyć odłożenie podróży w rejony występowania wirusa.

GIS przypomniał także, iż opisano przypadki obecności wirusa Zika w nasieniu mężczyzn którzy chorowali - mężczyzna potencjalnie może być zakaźny dla swojej partnerki.

Dlatego zaleca się, aby w przypadku braku wystąpienia objawów mogących wskazywać na zakażenie Zika w ciągu 4 tygodni od powrotu z zagrożonego rejonu oraz w ciągu 6 miesięcy od wyzdrowienia, w przypadku potwierdzonego zakażenia wirusem Zika, mężczyźni, których partnerka jest w ciąży lub ją planuje, powinni stosować prezerwatywy w trakcie kontaktów seksualnych.

Leczenie zakażenia wirusem Zika ma charakter wyłącznie objawowy. Zwykle dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów bez powikłań.

GIS podkreślił, że w związku z tym, iż nie istnieje ani szczepionka, ani profilaktyka lekowa przeciwko wirusowi Zika, osoby wyjeżdżające w rejony występowania wirusa powinny stosować się do rekomendacji, które obowiązują również w przypadku innych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary. Rekomendowane jest stosowanie repelentów chemicznych, noszenie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary, używanie moskitier, pozostawanie w hotelu w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa.

Obszary, na których występują zachorowania, to m.in. Boliwia, Brazylia, Dominikana, Jamajka, Kostaryka, Malediwy, Meksyk, Samoa, Tajlandia, Wyspy Zielonego Przylądka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum