GIS: nie grozi nam pandemia grypy

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2009 10:15

Nie całować się z osobą mającą objawy grypy, nie kichać na innych, wycierać nos, a w przypadku zauważenia u siebie objawów przeziębienia, zgłosić się do lekarza. Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego Andrzeja Wojtyły takie elementarne zasady higieny pozwolą nam uniknąć grypy. Jego zdaniem pandemia nam nie grozi.

Jak powiedział w TVN24, osoby wracające z ogarniętego grypą Meksyku nie mają powodów do paniki. Już na polskich lotniskach są informowani o zasadach postępowania w przypadku grypy w specjalnych ulotkach. Najważniejsze jest, żeby w ciągu 7 dni od zauważenia u siebie objawów choroby, zgłosić się do lekarza.

- Najistotniejsze jest jednak przestrzeganie elementarnych zasad higieny - przekonywał szef GIS. - Stare zasady to najskuteczniejsza metoda walki z chorobami takimi, jak grypa i nie można tego lekceważyć. Obserwacje zachowania naszych obywateli pokazują jednak, że trzeba o tym ciągle przypominać - podkreślił.

Przekonywał jednak, że leków antywirusowych, stosowanych przy grypie, na pewno nie zabraknie w żadnym oddziale chorób zakaźnych. - Mamy informacje Inspekcji Sanitarnej, mamy też raporty ze wszystkich województw. Zaopatrzenie jest dostateczne - zaznaczył. Jak dodał jednak, informacji o tym, ile jest rezerw leków, nie można podać do publicznej wiadomości.

- Na szczęście jednak, jak dotąd wszystkie osiem przebadanych w PZH przypadków jest ujemnych, czyli nie ma potwierdzenia o wykryciu wirusa świńskiej grypy w Polsce - mówi Wojtyła.

Pandemia - czyli epidemia na skalę całego świata - zdaniem szefa GIS nam nie grozi. - Mamy bardzo dobre wiadomości z Meksyku, gdzie zmniejsza się liczba chorych. Są inne przypadki zachorowań na świecie, ale nie powiązane z epidemią w Meksyku, nie możemy więc mówić o ogniskach zapalnych grypy - tłumaczy Wojtyła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum