GIS nie będzie informował o każdym przypadku A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2009 19:22

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar poinformował, że od końca kwietnia do 5 listopada w całej Polsce zarejestrowano 193 przypadki zachorowań na nową grypę. To tyle samo, ile było 4 listopada. Jednak rzeczniczka mazurskiego sanepidu Elżbieta Łabaj poinformowała PAP o 10 nowych przypadkach grypy AH1N1 potwierdzonych w czwartek przez epidemiologów na Warmii i Mazurach.

Ponieważ grypa typu A/H1N1 ma stosunkowo łagodny przebieg, i zgodnie z zaleceniami pacjenci, którzy podejrzewają ją u siebie, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie leczyć się w domu, nie jest możliwe rejestrowanie każdego przypadku.

– Odchodzimy od informowania o każdym nowym potwierdzonym przypadku – powiedział Bondar. – Są kolejne podejrzenia, będą pewnie kolejne przypadki – dodał.

Rzecznik GIS poinformował, że w Polsce rejestruje się tygodniowo ok. 10 tys. zachorowań na grypę sezonową i infekcje grypopodobne, wywoływane przez ponad 200 różnych wirusów. Jak zapewnił, to standardowa liczba w porównaniu z poprzednimi latami.

Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i GIS nie informują o zapasach leków stosowanych w najcięższych przpadkach grypy. MZ zapewnia jednak, że ich nie zabraknie.

Jak ustaliła PAP na podstawie rozmów z farmaceutami, w wielu polskich aptekach brakuje popularnego, sprzedawanego na receptę, leku przeciwko grypie; jest on natomiast dostępny w szpitalach. Po wystąpieniu grypy A/H1N1 producent leku znacznie podwyższył jego cenę.

Według TVN, polskie zapasy leków antywirusowych stosowanych w najcięższych przypadkach grypy wystarczą do leczenia zaledwie trzech procent Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia, zapasy powinny wystarczyć dla 20 proc. społeczeństwa.

Tomasz Misztal z GIS zapewnił, że szpitale dysponują lekami zawierającym substancje oseltamiwir i zanamiwir (stosowane przy grypie typu A i B). Natomiast w aptekach dostępny jest lek na bazie rymantadyny (grypa typu A).

Eksperci podkreślają, że leki przeciwwirusowe nie gwarantują 100-procentowej skuteczności; z reguły łagodzą one objawy i przebieg choroby.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum