GIS: nałogowo pali aż 9 mln Polaków

Autor: GIS/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2012 21:05

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w lutym 2011 r. pokazują, że do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat.

GIS: nałogowo pali aż 9 mln Polaków
Jak wskazuje GIS, niepokojąca jest utrzymująca się od kilku lat tendencja wzrostu częstości codziennego palenia wśród młodych ludzi w wieku 20-29 lat. Palenie tytoniu od lat stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności w dorosłej populacji Polski.

Szacunki epidemiologiczne pokazują, że w 2000 roku palenie tytoniu było przyczyną około 69 tys. zgonów w Polsce, z czego około 43 tys. stanowiły zgony przedwczesne (w wieku 35-69 lat). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lat życia, a starsi (w wieku 70 i więcej lat) - 9 lat.

Badania epidemiologiczne wskazują, że wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące stanowi w Polsce jedną z głównych przyczyn przedwczesnej umieralności dorosłych. Szacunki z 2002 roku pokazały, że z powodu wdychania dymu tytoniowego zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków.

Więcej: www.gis.gov.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum