GIS: mamy dwudziesty przypadek grypy A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2009 17:33

Jak poinformował w czwartek (2 lipca) Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, grypę A/H1N1 stwierdzono u pacjenta, który miał kontakt z chłopcem zakażonym wirusem tej grypy. Chłopiec w zeszłym tygodniu przyleciał z Kanady a w poniedziałek (29 czerwca) stwierdzono u niego zachorowanie na grypę A/H1N1. Pacjent, który się zaraził od chłopca, to 20 przypadek grypy A w kraju.

- Chory czuje się dobrze. Osoby, które się z nim kontaktowały zostały objęte czynnym nadzorem sanitarno-epidemiologicznym  - powiedział Misztal.

Ordynator Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Małgorzata Galon, powiedziała, że badania nie potwierdziły zakażenia wirusem grypy A/H1N1 u czwartej osoby, która także przebywa na oddziale zakaźnym płockiego WSzZ.

 - Jest trzeci przypadek potwierdzony. U czwartej osoby, hospitalizowanej w oddziale, nie potwierdziło się zakażenie. Stan wszystkich pacjentów jest dobry - powiedziała agencji Galon.

Dodała, że osoba, u której nie potwierdzono wirusa grypy A/H1N1, prawdopodobnie jeszcze w czwartek zostanie wypisana do domu.

W piątek do domu zostanie wypisany prawdopodobnie 13-letni chłopiec, u którego jako pierwszego wykryto zakażenie wirusem A/H1N1 po hospitalizacji na oddziale zakaźnym płockiego WSzZ. Pozostałe dwie osoby chore oraz jedna, u której nie potwierdzono zakażenia, miały wcześniej kontakt z chłopcem.

Według powiatowego inspektora sanitarnego w Płocku, Romualda Ostrowskiego, 13-letni chłopiec, u którego potwierdzono zakażenie wirusem grypy A/H1N1, to Polak mieszkający na stałe w Kanadzie, który przyleciał do kraju na wakacje razem z babcią. Po trzech dniach od przylotu chłopiec zaczął wykazywać objawy grypowe i został skierowany do szpitala.

W związku z potwierdzeniem zakażenia u 13-letniego chłopca od niedzieli nadzorem epidemiologicznym objętych jest kilkanaście osób, które miały z nim kontakt od jego przylotu do Polski. Wśród nich są także dzieci. Wszystkie osoby i ich rodziny zostały poinformowane o tym jak przebiega grypa po zakażeniu wirusem A/H1N1 i jak należy reagować. Codzienne zbierane są od nich informacje o stanie zdrowia i ewentualnych niepokojących objawach.

Jak informował w poniedziałek rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, wdrożono wszystkie przewidziane w takich przypadkach procedury odnośnie pasażerów, którzy przylecieli tym samym samolotem co chłopiec.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum