GIS: jak chronić się przed pokąsaniem przez kleszcze

Autor: GIS/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2015 18:12

Łącznie w Polsce w roku 2014 r. zarejestrowano 13 875 przypadków zachorowań na boreliozę oraz 197 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze.

GIS: jak chronić się przed pokąsaniem przez kleszcze
Fot. Archiwum

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca, po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela.

Aktywność życiowa kleszczy jest związana również ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów, ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec.

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Nie wspinają się powyżej wysokości 1-1,5 m metra, więc najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Więcej: www.gis.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum