GIS i NRL ws. koronawirusa w internecie: te treści stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2020 09:50

Na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowane zostało oświadczenie Głównego Inspektora Sanitarnego i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w związku z publikacją na fanpage "Ukryte terapie - Jerzy Zięba" treści zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.

GIS i NRL ws. koronawirusa w internecie: te treści stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi
Te treści mogą mieć istotny wpływ na zachowanie osób zakażonych w przypadku pojawienia się koronawirusa w Polsce Fot. Archiwum

Jak czytamy w oświadczeniu, zostało ono wydane w związku z licznymi prośbami do GIS i NRL "o merytoryczną weryfikację wskazanych materiałów wideo pod kątem zgodności przedstawionych w nich informacji, dotyczących leczenia i postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem, z oficjalnymi rekomendacjami przedstawionymi przez GIS, Ministerstwo Zdrowia, WHO oraz aktualną i zweryfikowaną wiedzą medyczną".

"Powyższe materiały są publicznie dostępne na fanpage portalu Facebook: „Ukryte Terapie - Jerzy Zięba” i mają bardzo dużą oglądalność (dziesiątki tysięcy wyświetleń każdy), a także są wielokrotnie wtórnie udostępniane i mogą mieć istotny wpływ na zachowanie osób zakażonych w przypadku pojawienia się koronawirusa w Polsce" - wskazują GIS i NRL.

"Oświadczamy, że informacje upowszechniane na ww. stronach internetowych w związku zagrożeniem ze strony nowego koronawirusa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Stanowczo podkreślamy, iż informacje te nie są poparte badaniami naukowymi i uznaną wiedzą medyczną. Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku w korzystaniu z dostępnych w Internecie informacji, często przekłamanych lub nieprawdziwych, przez co mogących w efekcie spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu" - czytamy w oświadczeniu.

GIS i NRL przypominają, że w przypadku powrotu z Chin i zaobserwowania u siebie, w ciągu 14 dni, niepokojących objawów takich jak: gorączka, kaszel, duszność należy zgłosić się do szpitala/ oddziału chorób zakaźnych i poinformować o odbytej podróży lub powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną.

"Zalecamy zapoznawanie się z informacjami zamieszczanymi i aktualizowanymi na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl" - czytamy.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum