GIS: dwie partie kaszy gryczanej skażone ochratoksyną A wycofane

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 10:25

Firma Transgourmet Polska Sp. z o.o. wycofuje dwie partie produktu pn. "TOPSELLER XXL kasza gryczana prażona 5 kg", wyprodukowane przez Cenos Sp. z o.o., ze względu na stwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w badanym produkcie. O konieczności wycofania produktu poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Fot. GIS

Jak podaje GIS, firma wykryła zagrożenie w wyniku kontroli wewnętrznej produktu oznaczonego numerem partii 08.10.19B/PL oraz datą minimalnej trwałości 01.2021. Procesem wycofania objęto również produkt oznaczony numerem partii 06.11.19B/PL oraz datą minimalnej trwałości 02.2021, z uwagi na ten sam surowiec użyty do produkcji tej partii. Wycofywane partie produktu były sprzedawane w halach Selgros Cash & Carry.

Po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych wskazujących na niezgodność Transgourmet Polska Sp. z o.o. natychmiast zablokowała sprzedaż partii produktu, w której stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A. W dniu 16.01.2020 firma poinformowała klientów o zdarzeniu, z prośbą o zwrot produktu oraz wycofanie produktu ze sprzedaży.

Ochratoksyna A jest jedną z najczęściej występujących mykotoksyn w pokarmach na świecie. Człowiek zwykle naraża się na kontakt z nią zjadając pokarm, wyprodukowany z niewłaściwie magazynowanych produktów, takich jak zboża, nasiona soi, fasoli, ciecierzycy, ziarna surowej kawy, ziarna kakao, wino i sok z winogron, piwo, przyprawy i przetwory mięsne zawierające krew oraz suszone owoce. Związek ten wykazuje działanie mutagenne u ssaków, mogąc w ten sposób indukować powstawanie nowotworów.

Firma poinformowała klientów o możliwości zwrotu produktu w miejscu zakupu.

Czytaj też: GIS publikuje coraz więcej ostrzeżeń dotyczących żywności. Przyczyn jest kilka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum