×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GIS: będzie szybsze diagnozowanie koronawirusa wśród kadry medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 marca 2020 15:23Aktualizacja: 23 marca 2020 15:26

Definicja przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa została rozszerzona o osoby niemające kontaktu z osobą zakażoną, a "manifestujące" objawy - to rozwiązanie dedykowane dla personelu medycznego - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

GIS: będzie szybsze diagnozowanie koronawirusa wśród kadry medycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział PAP w poniedziałek (23 marca), że na potrzeby nadzoru epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19, rozszerzono definicje przypadku, który wskazuje na celowość wykonania badań.

Personel medyczny został uznany za grupę kluczową z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Wobec nich wdrożono szybką ścieżkę diagnostyczną. Rozszerzono kryterium i badania są wskazane w przypadku m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, gdy mają rozwinięte objawy COVID-19 (gorączkę, kaszel, duszność), a niekoniecznie potwierdzony kontakt z zakażonym.

W sytuacji potwierdzonego kontaktu z zakażonym, procedury są dla medyków, takie jak dotąd. W przypadku personelu medycznego bez objawów, który miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem - stosowana jest kwarantanna, a po upływie siedmiu dni pobrane zostaną wymazy, by wykonać badania.

- W zależności od wyniku oczywiście, pracownik będzie albo wracać do zajęć albo poddawać się leczeniu - wskazał Bondar. Siódmy dzień - jak zaznaczył - jest istotny, aby wynik był wiarygodny. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy wirus jeszcze się nie namnożył i test może dać wynik fałszywie ujemny.

GIS akcentuje, że szybka ścieżka jest szczególnie istotna w przypadku personelu medycznego i kadry medycznej, które są kluczowe dla walki z koronawirusem.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum