GIS: 400 przypadków A/H1N1, niektóre wymagały hospitalizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 18:11

Do piątku (20 listopada) w Polsce stwierdzono 400 przypadków zakażenia wirusem grypy A/H1N1 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Nowe przypadki zakażenia wirusem stwierdzono m.in. w Suwałkach (Podlaskie). Specjalistyczne badania wykazały wirusa u trojga pacjentów przebywających w tamtejszym szpitalu wojewódzkim – poinformował rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku Andrzej Jarosz. Na nową grypę zachorowała 23-letnia kobieta oraz dwóch mężczyzn z wieku 31 i 44 lat.

W pomorskich szpitalach jest pięć osób, które są w ciężkim stanie i u których w większości potwierdzono obecność wirusa A/H1N1 – poinformował z kolei lekarz wojewódzki w Gdańsku Jerzy Karpiński.

W szpitalu w Gdańsku leczona jest m.in. 26-letnia kobieta, będąca w 20. tygodniu mnogiej ciąży. Lekarz wojewódzki jej stan określa jako ciężki, ale stabilny. Kobieta ma obustronne zapalenie płuc. Karpiński podkreślił, że leczenie ciężarnej jest bardzo trudne, bo skuteczne leki przeciwwirusowe stanowią poważne zagrożenie dla jej dzieci.

W szpitalu w Słupsku przebywa dwóch mężczyzn zarażonych nowym wirusem; jeden w wieku 53, a drugi 38 lat. Jak powiedziała dyrektor słupskiego sanepidu Maria Szróbka, starszy z chorych jest w stanie ciężkim, młodszy w lekkim.

– Mężczyźni trafili do szpitala kilka dni temu. Starszy z podejrzeniem zapalenia płuc, młodszy z powodu innej leczonej od pewnego czasu choroby przewlekłej. Ponieważ objawy wskazywały również na możliwość zakażenia grypą, pobrano do badania próbki. Wyniki otrzymaliśmy w piątek (20 listopada) rano. Potwierdziły one obecność wirusa A/H1N1 – powiedziała Maria Szróbka.

Ryszard Stus, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, stwierdził, że w placówce wdrożono odpowiednie procedury. – Chorzy zostali izolowani. U młodszego infekcja grypowa ustępuje, starszy jest w stanie ciężkim, oddycha za pomocą respiratora, trudno obecnie coś powiedzieć na temat rokowań – dodał Stus.

Nadal nie poprawił się stan 59-letniego mężczyzny, u którego potwierdzono obecność wirusa A/H1N1, przebywającego od wtorku (17 listopada) na oddziale intensywnej opieki medycznej Szpitala Kieleckiego. Mężczyzna poza grypą ma także inne schorzenia, oddycha za pomocą respiratora.

W stabilnym stanie są natomiast dwaj pacjenci z wirusem nowej grypy, hospitalizowani w Skarżysku-Kamiennej. 44-latek jest leczony na zapalenie płuc. – Drugi mężczyzna jest obarczony wieloma schorzeniami, ale nie wymaga leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej – powiedział wicedyrektor lecznicy, Andrzej Dembowski.

Ze względu na niską frekwencję i zagrożenie grypą, w województwie świętokrzyskim w piątek (20 listopada) zamknięto kolejną szkołę podstawową – w podkieleckiej Tokarni. Świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł poinformowała, że na zajęcia nie przychodziło ok. 63 proc. uczniów szkoły. Lekcji w tej szkole nie będzie także w poniedziałek (23 listopada).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum