×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Fundacji Kardiochirurgii im. Religi potrzebuje pieniądze na dziecięce protezy serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 lutego 2018 17:16

Od 6 do 9 mln zł w ciągu trzech lat potrzeba na wyprodukowanie w wersji klinicznej protez serca dla dzieci - szacuje Jan Sarna, dyrektor prowadzącej prace nad tymi urządzeniami Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi w Zabrzu.

Fundacji Kardiochirurgii im. Religi potrzebuje pieniądze na dziecięce protezy serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślił we wtorek (20 lutego) dyrektor Jan Sarna, projekt pediatrycznych pomp wspomagania serca jest już na zaawansowanym etapie.

- Protezy przeszły badania laboratoryjne w ośrodku medycyny doświadczalnej, pokazały swoją funkcjonalność, bezpieczeństwo, walory, teraz musimy postawić kolejny krok i zacząć je produkować w wersji klinicznej, żeby mogły być stosowane u dzieci - powiedział dyrektor Sarna podczas wtorkowej konferencji prasowej w Zabrzu.

- Niestety nie mamy na to środków, choć nie potrzebujemy wiele, bo to środki rzędu 6-9 mln zł w skali 3 lat. Poszukujemy różnorodnych metod, które pomogłyby uczynić ten projekt bardziej znanym. Jeśli ludzie dowiedzą się, że to możliwe, żeby to w Polsce zrobić, to być może znajdą się zainteresowani, by projekt wesprzeć - dodał.

W promocję tego projektu włączyła się znana pięściarka Iwona Guzowska, która została właśnie ambasadorką Fundacji. Jak podkreśliła, to dla niej zaszczyt i nobilitacja. - Walka o te protezy musi być wygrana - oświadczyła.

Protezy pozwalają na regenerację chorego serca lub doczekanie do przeszczepu, jeśli regeneracja nie jest już możliwa.

Założona przez wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która obecnie nosi jego imię, wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze