Fundacja PCPM pomaga chorym ukraińskim uchodźcom w Rzeszowie. Oto, jak działa Medyczne Centrum Tranzytowe

Autor: oprac. KK • Źródło: Polskie Centrum Pomocy Medycznej/Rynek Zdrowia23 września 2022 17:45

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) od początku września prowadzi Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub-Jasionka przy lotnisku w Rzeszowie. Pracownicy fundacji opowiedzieli, jak funkcjonuje obiekt.

Fundacja PCPM pomaga chorym ukraińskim uchodźcom w Rzeszowie. Oto, jak działa Medyczne Centrum Tranzytowe
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) od początku września prowadzi Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub-Jasionka przy lotnisku w Rzeszowie. Fot. PCPM
  • Norwegia, Szwecja, Niemcy, czy Francja, to kraje, do których na leczenie trafiają poszkodowani w trakcie działań wojennych, jak i chorzy na nowotwory z Ukrainy
  • Dla tych osób otwarto Medyczne Centrum Tranzytowe
  • Centrum w sąsiedztwie lotniska w podrzeszowskiej Jasionce prowadzi Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Medyczne Centrum Tranzytowe w Jasionce. Jak wygląda?

W obiekcie składającym się z dwóch hal czekają łóżka dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie. Czas, jaki pacjenci spędzają w Jasionce to średnio 48 godzin.

- Taka osoba jest wstępnie opatrywana, zabezpieczana i przygotowywana do transportu, jeszcze na Ukrainie, a kiedy trafia tutaj do nas, dostaje leczenie przeciwbólowe, ma chwilę na regenerację i nabranie sił przed dalszą podróżą — mówi Michał Polecki, pielęgniarz w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM.

- Jest znalezione miejsce w szpitalu, gdzieś w Europie, który jest w stanie udzielić specjalistycznej pomocy — dodaje Polecki.

Dla chorych przygotowano miejsca, których wyposażenie nie różni się od tego, jakie jest w tradycyjnych szpitalach. Wsparcie zapewnia również profesjonalny personel

 - Mamy dwadzieścia wydzielonych przestrzeni dla pacjentów, więc mamy miejsca na dwadzieścia osób. W każdym +boksie+ znajduje się łóżko szpitalnie z podstawową infrastrukturą, powiedzmy jak sale w szpitalach. Dodatkowo monitory, leki z możliwością podawania ich drogą dożylną. Są koncentratory tlenu. Są podstawy takiej diagnostyki, jak EKG czy inne przyrządy do pomiarów — mówi lekarka Agata Łukasik.

W centrum medycznym znajdzie się miejsce również dla rodzin chorych

W centrum MEDEVAC HUB Jasionka są miejsca nie tylko dla chorych, ale również członków ich rodzin. Pomyślano również o komforcie najmłodszych pacjentów. Przygotowano dla nich pokój z grami, książkami i zabawkami.

Całość ewakuacji medycznych prowadzona jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. Poza 27 państwami UE, w systemie funkcjonuje także Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja.

Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe Medevac Hub Jasionka pod Rzeszowem ma początkowo działać przez 6 miesięcy – do lutego 2023 roku.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w Polsce i tej części Europy zespołem medycznym tego typu, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT. Jest to jeden z siedmiu takich zespołów na świecie działających przy organizacjach pozarządowych (NGOs).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum