Fundacja DKMS: co piąty pacjent potrzebujący szpiku nie znajduje dawcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2018 17:58

Co piąty polski pacjent potrzebujący przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku nie znajduje odpowiedniego pod względem genetycznym dawcy - przypomina Fundacja DKMS z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który obchodzimy 28 maja.

W bazie dawców szpiku zarejestrowanych jest obecnie w Polsce 1,3 mln osób Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi to międzynarodowe święto zainicjowane w 2014 roku przez Fundację DKMS, które ma szerzyć świadomość na temat tych chorób i na temat idei dawstwa szpiku.

Jak przekonują przedstawiciele organizacji, im więcej osób zarejestruje się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych, tym większa będzie szansa na znalezienie "bliźniaka genetycznego" dla chorych.

Z danych cytowanych przez DKMS wynika, że co godzinę w Polsce i co 35 sekund na świecie ktoś zapada na białaczkę lub inny nowotwór układu krwiotwórczego. Łącznie każdego roku taką diagnozę słyszy ok. 840 tys. osób. Na nowotwory układu krwiotwórczego chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. U części z nich niezbędne do wyleczenia jest przeszczepienie szpiku.

Jedynie 25 proc. pacjentów znajduje odpowiedniego dawcę w rodzinie, pozostali muszą szukać go wśród osób niespokrewnionych. Warunkiem przeszczepienia szpiku jest zgodność tkankowa biorcy z dawcą - oznacza to, że antygeny zgodności tkankowej dawcy muszą być takie same jak u biorcy. Jak podaje Fundacja DKMS, szansa na znalezienie takiego "bliźniaka genetycznego" wynosi zaledwie jeden do 20 tys., a w przypadku rzadkiego genotypu nawet jeden do kilku milionów. Dlatego wciąż jedna piąta polskich pacjentów czekających na przeszczepienie szpiku nie znajduje odpowiedniego dawcy.

Misją Fundacji DKMS, która działa w naszym kraju od 2008 r., jest przekonanie jak największej liczby Polaków do idei dawstwa szpiku, aby jak największa liczba potrzebujących chorych mogła znaleźć swojego "genetycznego bliźniaka".

- Kiedy Fundacja DKMS rozpoczynała swoją działalność w Polsce, baza dawców liczyła niecałe 35 tys. osób. Teraz, po 10 latach, jest ich ponad 1,3 mln - mówi Magdalena Przysłupska, rzecznik Fundacji DKMS. Wzrost liczby dawców przełożył się na liczbę wykonywanych transplantacji - w 2006 r. wykonano 128 przeszczepień szpiku i komórek macierzystych od dawców niespokrewnionych, a w 2016 r. - już 429. Co więcej, w 2006 r. tylko 15 proc. chorych miało dawcę z Polski, a pozostałe 85 proc. dawcę zagranicznego, w 2016 r. aż 63 proc. dawców pochodziło z Polski, a tylko 37 proc. z zagranicy.

Fundacja DKMS przypomina, że zarejestrowanie się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych jest bardzo proste i trwa tylko chwilę. Aby zostać potencjalnym dawcą trzeba być w ogólnym dobrym stanie zdrowia, w wieku 18-55 lat, ważyć ponad 50 kg i nie mieć znaczącej nadwagi. Więcej informacji można uzyskać między innymi na stronie organizacji (www.dkms.pl).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum