Fundacja Alivia namawia wiceministra Czecha do walki z medycyną alternatywną

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 15:36

Fundacja Onkologiczna Alivia wystąpiła w środę (13 czerwca) do wiceministra zdrowia prof. Marcina Czecha z prośbą o zlecenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji analizy dowodów naukowych odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tzw. medycyny alternatywnej.

Fundacja Alivia namawia wiceministra Marcina Czecha do do walki z medycyną alternatywną. Fot. Archiwum

”W ramach działalności Fundacji kontaktują się z nami pacjenci lub członkowie ich rodzin, pytając o zasadność stosowania metod o niepotwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Niestety (…) wielu naszych rodaków nie posiada wiedzy pozwalającej odróżnić medycynę opartą na faktach od metod, których stosowanie może prowadzić do nieodwracalnych szkód zdrowotnych” - czytamy w liście do wiceministra zdrowia.

Przypomniano w nim, że w ostatnich latach Rada Przejrzystości działająca w ramach AOTMiT, mocą swojego autorytetu przyjęła stanowisko w sprawie stosowania wlewów dożylnych z witaminy C jako terapii przeciwnowotworowej. W stanowisku Rady Przejrzystości stwierdzono, że dotychczas nie opublikowano wyników badań naukowych, które dowodziłyby skuteczności i bezpieczeństwa tej technologii. Jak informują autorzy listu, opublikowany dokument służy im często w dyskusjach z chorymi, którzy rozważają rezygnację z konwencjonalnej terapii na rzecz właśnie wlewów.

”Liczymy, że konsekwentna publikacja stanowisk Rady Przejrzystości w odniesieniu do najbardziej rozpowszechnionych metod z zakresu medycyny alternatywnej pozwoliłaby na wypracowanie materiałów służących walce z niewiedzą kosztująca zdrowie i życie chorych” - zaapelowano w piśmie przesłanym także Rynkowi Zdrowia.

- Wiarygodne dokumenty instytucji publicznych, takie jak te publikowane w USA, byłyby bardzo przydatne - wskazuje Jadwiga Chojecka, która odpowiada na pytania pacjentów kontaktujących się z Fundacją.

-Chcemy dokumentów przygotowanych przez instytucje publiczne, dzięki którym będziemy mogli walczyć z plagą, która kosztuje życie i zdrowie pacjentów. To zjawisko to dużo więcej niż ruchy antyszczepionkowe. Epidemia dosięgnęła onkologii - dodaje Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum