Francja: zaskoczenie kolejkami do szczepień przeciwko A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 14:02

Kilkugodzinne kolejki, tłok na korytarzach, zniecierpliwienie pacjentów - tak wygląda w ostatnich dniach wiele francuskich punktów medycznych, gdzie szczepi się przeciw grypie A/H1N1.

Francja: zaskoczenie kolejkami do szczepień przeciwko A/H1N1

Służby medyczne są zaskoczone, gdyż jeszcze dwa tygodnie temu niewielu Francuzów chciało się szczepić.

Kampania bezpłatnych i nieobowiązkowych szczepień rozpoczęła się we Francji 12 listopada. W całym kraju działa ponad tysiąc specjalnych otwartych w tym celu centrów medycznych. W pierwszej kolejności byli szczepieni opiekunowie i najbliższe otoczenie niemowląt, dzieci poniżej 2 lat z czynnikami ryzyka i inne osoby wątłego zdrowia. Od ubiegłego piątku (20 listopada) przyszła kolej na kobiety w ciąży i wszystkie inne dzieci poniżej 2 lat.

Jak podaje radio France Info, w ten weekend (21 – 22 listopada) w wielu ośrodkach w kraju ustawiały się dwugodzinne lub nawet dłuższe kolejki chętnych, w tym głównie kobiet z małymi dziećmi. Tak było np. w Nantes czy w Tuluzie.

Niektórzy z czekających narzekają na problemy organizacyjne, np. opóźnienia w dostarczaniu do centrów specjalnej wersji szczepionki przeznaczonej dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Inni żalą się, że nie dostali w terminie wysyłanych pocztą bonów, uprawniających do szczepienia.

Sama minister zdrowia Roselyne Bachelot uznała we wtorek (24 listopada) szczepienia za wielki sukces. Oznajmiła, że w ciągu ostatniego tygodnia frekwencja w ośrodkach szczepień wzrosła siedmiokrotnie. Obiecała także, że wydłuży godziny ich otwarcia oraz wzmocni liczebnie personel medyczny, by rozładować kolejki. Zaapelowała do rodaków, by respektowali pierwszeństwo dla osób szczególnie zagrożonych grypą i poczekali na swoją kolej.

W najbliższych dniach szczepienia obejmą – po grupach priorytetowych – wszystkich innych Francuzów.

We Francji zaraz po zainicjowaniu kampanii przeciw grypie A/H1N1 na korytarzach centrów medycznych nie było tłoku. Przed rozpoczęciem szczepień tylko 21 proc. Francuzów mówiło, że zamierza z nich skorzystać. Wielu z nich do tej pory bagatelizowało nową grypę lub obawiało się ubocznych skutków szczepionki.

Według oficjalnych danych z ubiegłego tygodnia, we Francji od pojawienia się nowego wirusa zachorowało na grypę A/H1N1 około 1,5 miliona osób. Z powodu epidemii zamkniętych jest obecnie ponad 100 szkół.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum