Francja: w grudniu ub.r. nowa bakteria zabiła troje niemowląt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2014 21:03

Eksperci z Instytutu Pasteura podejrzewają, że nowy gatunek bakterii, który znajdował się w workach żywieniowych, w grudniu 2013 r. spowodował śmierć trojga niemowląt w szpitalu na południowym wschodzie Francji - poinformowano we wtorek (7 stycznia).

Francja: w grudniu ub.r.  nowa bakteria zabiła troje niemowląt
Podczas analizy w podejrzanych workach żywieniowych, które skonfiskowano w szpitalu w Chambery, wykryto "nowy, dotychczas nieopisany i niemający jeszcze nazwy gatunek enterobakterii" - oświadczył przedstawiciel Instytutu, Jean-Claude Manuguerra. Enterobakterie to bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt, a także w glebie i roślinach.

Minister zdrowia i spraw socjalnych Marisol Touraine wezwała do wstrzymania prac laboratorium, które wyprodukowało skażone worki, służące m.in. do żywienia pozajelitowego wcześniaków.

Nie ustalono jeszcze "miejsca ani sposobu" skażenia worków przez nową bakterię - dodała Touraine. Zapewniła, że tuż po pojawieniu się pierwszych podejrzeń władze sanitarne postanowiły wycofać z obiegu 137 podejrzanych worków żywieniowych. Wyprodukowało je 28 listopada ub.r. laboratorium Marette. Worki trafiły następnie do siedmiu francuskich szpitali.

W poniedziałek francuski wymiar sprawiedliwość wszczął śledztwo w sprawie "nieumyślnego zabójstwa i spowodowania obrażeń, celowego narażania życia oraz produkcji leków bez przestrzegania reguł postępowania".

- Będziemy uważnie szukać ewentualnych błędów w całym łańcuchu produkcji, transportu i przechowania" tych worków - powiedział prokurator Marsylii, Brice Robin. Na konferencji prasowej poinformował, że w sześciu spośród dziesięciu zbadanych worków żywieniowych wykryto "rzadką, trudną do zidentyfikowania bakterię, która spowodowała śmierć niemowląt".

Chloe, Theo i Milie zmarły 6, 7 i 12 grudnia 2013 r. na oddziale ratunkowym noworodków w szpitalu w Chambery. Lekarze uratowali czwarte niemowlę, które miało identyczne objawy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum