Francja: powtórny przeszczep skóry twarzy u pacjenta z chorobą genetyczną

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2018 11:27

43-letni Francuz Jerome Hamon, często nazywany "człowiekiem o trzech twarzach" jest pierwszą osobą na świecie, która przeszła drugi przeszczep skóry twarzy. Cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która deformuje mu twarz.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Francuz w 2010 roku przeszedł pierwszy zabieg transplantacji skóry twarzy. Pięć lat później lekarze podali mu niewłaściwy antybiotyk w czasie przeziębienia, czego skutkiem były oznaki odrzucania przeszczepu.

Hamon w ubiegłym roku trafił do szpitala w Paryżu, by usunąć skórę twarzy, której tkanki umierały. Jak mówił Laurent Lantieri, chirurg plastyczny odpowiedzialny za oba przeszczepy Hamona, były obawy, czy uda się znaleźć zgodnego dawcę do kolejnego przeszczepu. Poszukiwania trwały trzy miesiące.

Na początku 2018 roku znalazł się dawca. W połowie stycznia, w czasie 22-godzinnej operacji Hamon zyskał nową twarz. Mężczyzna przebywa teraz w szpitalu i jeśli nie będzie żadnych komplikacji, powinien go opuścić na przełomie kwietnia i maja. W ciągu kilku miesięcy powinien też odzyskać mimikę. Potem czeka go rehabilitacja.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum