Francja: co trzeci chory na raka stosuje homeopatię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2011 10:35

We Francji na dwa miliony chorych na raka, aż 660 tys., czyli co trzeci, korzysta z pomocy homeopaty. - Homeopatia pozwala wielu pacjentom lepiej radzić sobie z chorobą nowotworową - powiedział dr Jean-Lionel Bagot z kliniki Toussaint w Strasburgu.

Francja: co trzeci chory na raka stosuje homeopatię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Francuski lekarz od 20 lat specjalizuje się w leczeniu homeopatią chorych na raka. I już na początku rozmowy podkreśla, że w onkologii jest to jedynie metoda wspomagająca.

- Homeopatia nie leczy raka! Nie oferujemy jej zamiast głównego i najważniejszego leczenia onkologicznego. Uważamy jedynie, że pozwala choremu lepiej znosić trudy tej terapii, przygotować go do operacji usunięcia guza, jak i uśmierzyć skutki uboczne chemioterapii i radioterapii - mówi dr Bagot.

Jego zdaniem, wprowadzenie leczenia homeopatycznego jeszcze przed zabiegiem sprawia, że organizm chorego może się wzmocnić, w tym szczególnie jego układ odpornościowy. Podczas operacji mniej intensywne są krwawienia, a kontynuowanie leczenia homeopatycznego po zabiegu przyspiesza gojenie się ran pooperacyjnych.

-
Odpowiednia stymulacja wątroby pozwala lepiej przygotować organizm chorego do leczenia z użyciem chemioterapii, która podawana jest przed lub po usunięciu guza - dodaje dr Bagot. Przekonuje, że potrafi złagodzić jej działania uboczne, takie jak mdłości i wymioty. Pomaga na wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Dr Jean-Philippe Wagner, radioteraputa i homeopata z Centrum Radioterapii Szpitala Sainte-Anne w Strasburgu, twierdzi, że podobnie można zmniejszać działania uboczne radioterapii, takie jak ostre popromienne zapalenia skóry.

Czy homeopatia to jedynie efekt placebo? Tak uważa wielu lekarzy. - Jeśli polega ona na efekcie placebo, to na tej samej zasadzie jak wszystkie inne terapie. Widzimy poprawę w stanie pacjentów nawet wtedy, gdy leki podaje zarówno lekarz, jak i pielęgniarka - przekonuje dr Bagot.

Skąd niechęć do homeopatii wśród lekarzy? - Przed 20 laty niektórzy homeopaci uwierzyli, że są w stanie leczyć wszystko, nawet raka. To był błąd, który sprawił, że wielu onkologów zaczęło podejrzliwie patrzeć na homeopatię, ze szkodą dla chorych - przyznaje dr Wagner.

Francuski lekarz nie ma wątpliwości, że homeopatia może poprawić jakość życia chorych na raka. Dlatego we Francji coraz częściej jest ona oferowana oficjalnie na oddziałach szpitalnych. Chory nie musi szukać pomocy homeopaty ani ukrywać, że się u niego leczy. - Chciałbym, by kiedyś powstał ośrodek, w którym będzie dostępne cała komplementarna medycyna, zarówno homeopatia, jak i akupunktura i wiele innych tzw. alternatywnych metod leczenia - wyznaje dr Wagner.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze