Francja. Minister zdrowia: realna liczba zakażeń to od pół miliona do miliona dziennie

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP12 stycznia 2022 14:59

Od kilku dni rejestrujemy około 300 tys. zakażeń koronawirusem na dobę, ale te dane nie oddają rzeczywistej sytuacji. Jest o wiele gorzej - nie ukrywa francuski minister zdrowia Olivier Veran.

Statystyki będą w rzeczywistości wyższe niż oczekiwano - mówi minister zdrowia Francji Fot. Shutterstock
  • Według ministra zdrowia Francji Oliviera Verana rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem we Francji to od 500 tys. do miliona na dobę
  • Od kilku dni rejestrowanych jest tam około 300 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, ale realnie jest ich znacznie więcej - ocenia minister
  • We Francji tygodniowo przeprowadzanych jest 12 mln testów, a liczba ta będzie się zwiększać

Według ministra zdrowia Francji Oliviera Verana rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem we Francji to od 500 tys. do miliona na dobę. Statystyki będą w rzeczywistości wyższe niż oczekiwano - stwierdził minister w środę.

Statystyki wyższe niż oczekiwano

- Od kilku dni rejestrujemy około 300 tys. zakażeń koronawirusem na dobę, ale możemy uznać, że w rzeczywistości liczba zakażonych wynosi od pół do miliona - stwierdził Veran w wywiadzie dla stacji France Info. Wskazał, że statystyki są w rzeczywistości wyższe niż oczekiwano.

Rzecznik rządu Gabriel Attal po posiedzeniu Rady Ministrów zapewnił w środę, że rząd zrobi wszystko, aby nie wprowadzać lockdownu i aby szkoły pozostały we Francji otwarte.

12 mln testów tygodniowo

Rzecznik bronił strategii masowych badań przesiewowych w kraju. Poinformował, że tygodniowo przeprowadzanych jest w kraju 12 mln testów, a liczba ta będzie się zwiększać.

- Celem jest normalnie żyć z wirusem - podsumował Attal podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy. Już w czasie weekendu Agencja Zdrowia Publicznego (SPF) podawała, że we Francji dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem trzeci dzień z rzędu przekracza 300 tys.

Służby medyczne nieustannie alarmują, że utrzymuje się silna presja na szpitale.

W całym kraju przeciwko paszportom sanitarnym oraz słowom prezydenta Emmanuela Macrona, że niezaszczepieni to „nieobywatele”, demonstrowało w sobotę ponad 105 tys. osób.

W piątej fali w Polsce zarazi się połowa populacji?

Jak będzie w Polsce? Prof. Tyll Krüger z Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania Politechniki Wrocławskiej, a także członek grupy MOCOS, która zajmuje się tworzeniem matematycznych modeli rozwoju pandemii, przewiduje, że podczas piątej fali pandemii zarazić może się nawet połowa populacji Polski.

Naukowcy oszacowali, jak duża liczba mieszkańców naszego kraju nie wypracowała odporności, którą dają szczepienia lub poprzednie zakażenia.

- W krótkim czasie omikronem może się zarazić nawet 20-35 mln osób - mówił w TOK FM prof. Krüger.

Z modelu wynika, że do końca stycznia średnia dzienna liczba zachorowań urośnie do poziomu ponad 108 tys. przypadków i ustabilizuje się.

Bardzo niepokojąco wygląda również prognoza dotycząca liczby zgonów osób z COVID-19. Tygodniowa średnia będzie malała do 15 stycznia, ale niestety od tego dnia zacznie rosnąć. 28 i 29 stycznia dziennie ma umierać ponad 680 zakażonych osób.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum