Forum Promocji Zdrowia Kobiet: skończmy z naiwnym mentorstwem

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2010 18:56

Przekaz dotyczący promocji zdrowia jest zbyt nachalny i negatywny, aby był skuteczny - to jeden z wniosków Forum Promocji Zdrowa Kobiet, które odbyło się w czwartek (13 maja) w Warszawie.

W Forum wzięli udział m.in. eksperci od komunikacji, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych, samorządów i instytucji publicznych.
 
Konferencję otworzyły wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska i posłanka Beata Małecka-Libera z sejmowej Komisji Zdrowia. Zwróciły m.in. uwagę na konieczność  systematycznej, uporządkowanej i długofalowej polityki w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia.

Hildrun Sundseth, członek zarządu Europejskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, zaznaczyła, że ta problematyka dotyka nie tylko „zdrowia reprodukcyjnego”, ale całego szeregu chorób, na które cierpią tylko lub głównie kobiety. Kobiety i mężczyźni często też różnie przechodzą tej same choroby (np. atak serca jest dwukrotnie częściej śmiertelny w przypadku kobiet niż mężczyzn).
 
O nowoczesnej komunikacji mówili uczestnicy panelu „Zdrowa komunikacja – jak nie uśpić odbiorcy i nakłonić do działania?”

– Musimy różnie komunikować się z różnymi grupami odbiorców, a my mówimy ludziom o tym, co oni dokładnie sami wiedzą, że palenie szkodzi, że nie można prowadzić samochodu po alkoholu itp. Perswazja prozdrowotna jest mentorska, naiwna, natrętna a powinna być pozytywna. Skuteczna komunikacja na temat zdrowia kierowana do kobiet powinna być przekazem wywołującym emocje pozytywne – mówił Leszek Stafiej, ekspert ds. komunikacji.
 
– Oczywisty dydaktyzm jest źle przyjmowany – zgodziła się uczestnicząca w panelu znana scenarzysta Ilona Łepkowska.  

O medycznych aspektach zdrowia kobiety mówiła m.in. prof. Violetta Skrzypulec – ginekolog i seksuolog: – Jeżeli w jakimś miasteczku nie ma ginekologa w ogóle albo przyjmuje raz w tygodniu, to kobieta, która nie trafi na właściwy dzień, potem może znaleźć się w kłopotach – mówiła profesor Skrzypulec.

Przypomniała też, że zdrowe nawyki kształtują się do siódmego roku życia, dlatego niezwykle ważne jest jaką wiedzę na temat zdrowia i naszej seksualności wyniesiemy z rodziny.

Inicjatorem I Forum Promocji Zdrowia Kobiet jest Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum