Fizjoterapeuta: zbyt ciężki i źle dobrany tornister = poważne problemy zdrowotne

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 24 września 2017 09:51

Jakub Ławnicki, fizjoterapeuta z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wskazuje, że efektem noszenia zbyt ciężkich lub nieprawidłowo dobranych tornistrów mogą być wady postawy i nieprawidłowy rozwój organów, np. płuc.

Fizjoterapeuta: zbyt ciężki i źle dobrany tornister = poważne problemy zdrowotne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjalista przypomina, że w naszym kraju nie ma przepisów, mówiących o wadze tornistrów. Przyjmuje się jednak, że prawidłowy ciężar to od 10 do 15 proc. wagi ucznia. Plecaki powinny mieć usztywnione tyły, przylegać do pleców dziecka i mieć szerokie szelki - informuje Radio Gdańsk.

Fizjoterapeuta przypomina, że ważne jest także, aby ciężar rozkładał się symetrycznie. Plecaki na kółkach, które dzieci ciągną jak walizki, wprawdzie likwidują problem ciężaru noszonego na plecach, jednak dzieci, ciągnąc je za sobą jedną ręką, też nie przyjmują prawidłowej postawy.

Jakub Ławnicki wskazuje, że konsekwencje używania za ciężkich plecaków lub ich niewłaściwych typów mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do deformacji klatki piersiowej i mieć wpływ na pojemność płuc powodując zmniejszenie wydolności dzieci.

Więcej: radiogdansk.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze