Fizjoterapeuci zwierają szyki po decyzji NFZ. Organizują spotkanie 11 stycznia
Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło kilkaset opinii fizjoterapeutów w sprawie projektu wycen dot. rehabilitacji leczniczej. Krajowa Izba Fizjoterapeutów nazwała projekt haniebnym i organizuje spotkanie środowiska.

- W pierwszych dniach grudnia opublikowano projekt zarządzenia prezesa NFZ dot. rehabilitacji leczniczej oraz programów zdrowotnych w zakresie leczenia osób ze śpiączką
- Krajowa Izba Fizjoterapeutów bardzo krytycznie odniosła się do tego projektu
- - To skandaliczna propozycja, szczególnie przy rosnących kosztach, a wyceny z fizjoterapii nie wzrosły od 15 lat - wskazywała KIF, nazywając projekt haniebnym
- KIF poprosiła fizjoterapeutów oraz pacjentów o wysłanie swoich opinii do NFZ, Ministerstwa Zdrowia oraz AOTMiT
- 11 stycznia KIF organizuje spotkanie organizacji zrzeszających fizjoterapeutów
KIF o projekcie zarządzenia NFZ ws. wycen
Jak informuje KIF, do Narodowego Funduszy Zdrowia wpłynęło kilkaset opinii środowiska fizjoterapeutów ws. projektu wycen dot. rehabilitacji leczniczej. Izba zapowiada kolejny krok walki o zadowalające wyceny świadczeń, którym ma być styczniowe spotkanie organizacji zrzeszających fizjoterapeutów w celu wystosowania wspólnego stanowiska.
- W obliczu ostatnich wydarzeń i propozycji wycen opublikowanych w dniu 10 grudnia br. w projekcie zarządzenia Prezesa NFZ, Krajowa Izba Fizjoterapeutów zaprosiła wszystkie największe organizacje zrzeszające fizjoterapeutów na spotkanie konsultacyjne poświęcone obecnej sytuacji fizjoterapii w systemie publicznej ochrony zdrowia - pisze Krajowa Izba Fizjoterapeutów.
Jak przedstawia KIF, celem spotkania jest wypracowanie podstaw funkcjonowania publicznej fizjoterapii, które będą warunkami brzegowymi w rozmowach z Ministrem Zdrowia i Prezesem NFZ, zarówno w obszarze wycen jak i organizacji realizacji świadczeń.
- Kompromis jest konieczny i musimy go sformułować jako środowisko. Większość z nas podobnie widzi rozwój fizjoterapii oraz dysponuje odpowiednim doświadczeniem i wiedzą do wsparcia działań administracji rządowej w tym obszarze. Fizjoterapeuci, w przeciwieństwie do innych zawodów medycznych, przez lata byli pomijani w kluczowych decyzjach lub też podejmowane decyzje odbijały się negatywnie na funkcjonowaniu fizjoterapii - wyjaśnia KIF.
Czytaj: MZ: będą zmiany w wycenie świadczeń w rehabilitacji. KIF: nieoficjalne informacje są niepokojące
KIF o projekcie NFZ: koszty rosną, wyceny spadają. "Haniebne propozycje"
"Konieczne jest wypracowanie kluczowych postulatów"
Jako przyczynę takiego stanu rzeczy KIF wskazuje między innymi brak spójnego stanowiska środowiska oraz dotychczasowy brak samorządu zawodowego.
- Pierwszym krokiem do wzmocnienia pozycji zawodowej było powstanie samorządu zawodowego tożsamego do organizacji innych zawodów medycznych. Jednak nadal decydenci podkreślali brak spójności w naszym środowisku i niestety próbowali tę sytuację wykorzystać do osłabiania fizjoterapii w publicznym systemie zdrowia - tłumaczy KIF.
- Niejednokrotnie odczuli to na swojej skórze pacjenci, którzy stoją w wielomiesięcznych kolejkach czy mierzą się z absurdami skierowań, cyklów, zabiegów itd. Konieczne jest więc wypracowanie kluczowych postulatów, które określą funkcjonowanie publicznej fizjoterapii w najbliższej przyszłości - pisze KIF.
Mamy 70 tys. fizjoterapeutów. "To armia niewykorzystanych ludzi w polskiej ochronie zdrowia"
11 stycznia spotkanie organizacji fizjoterapeutów
Spotkanie odbędzie się 11 stycznia 2022 r. w siedzibie KIF przy Pl. S. Małachowskiego 2 w Warszawie.
Zaproszenie zostało wystosowane do:
- Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska,
- Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii,
- Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii,
- Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii,
- Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Fizjoterapia,
- Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii,
- Konsultanta Krajowego w dziedzinie fizjoterapii.
Czytaj: Szpitale odsyłają fizjoterapeutów do domu. Prezes KIF: dyrektorzy nie wiedzą czym się zajmują
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)