Fizjoterapeuci na HCC 2019: uznano nasze kompetencje, czekamy na docenienie finansowe

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2019 15:18

Fizjoterapia powinna być dostępna na tym samym poziomie w sektorze publicznym jak komercyjnym. By tak się stało potrzebne są zmiany w finansowaniu - wskazywali eksperci na sesji "Efektywna rehabilitacja jako wynik współpracy lekarz, fizjoterapeuta, pacjent" odbywającej się w podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Fizjoterapeuci na HCC 2019: uznano nasze kompetencje, czekamy na docenienie finansowe
Prof. Maciej Krawczyk: - Fizjoterapia nie jest czymś dodatkowym do procesu leczenia, a jego elementem. Fot. PTWP

Jak podczas sesji mówili eksperci, prawo do samodzielnego planowania terapii w oparciu o diagnozę lekarską i badanie fizjoterapeutyczne to faktyczne uznanie kompetencji fizjoterapeutów do opieki nad pacjentem.

Prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów podkreślił, że wszystkie zmiany, jakie dzieją się wokół fizjoterapii, to szansa na to, że wreszcie pacjenci będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę medyczną.

- To czego brakuje, to mała świadomość, że fizjoterapia ma zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach medycyny i na każdym etapie rozwoju człowieka. Ważne, że w końcu zarówno pacjenci jak i inni specjaliści dostrzegli, że fizjoterapia nie jest czymś dodatkowym do procesu leczenia, a jego elementem - podkreślał.

Dr Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska zwracała uwagę, że fizjoterapeuci oczekują także wprowadzenia specjalizacji w fizjoterapii, które powinny być kierunkowe podobnie jak w naukach medycznych: neurologia, ortopedia, pediatria itd. - Tak jak w przypadku korzystania z porad lekarzy pacjent z bólem biodra powinien wiedzieć, który specjalista pomoże w jego przypadku, a który zajmie się jego dzieckiem - wyjaśniała.

Zebrani specjaliści podkreślali, że nie można mówić o kompleksowej opiece nad pacjentem bez fizjoterapeutów, a tych wciąż w na publicznym rynku zdrowia brakuje, chociaż fizjoterapeuci w kraju to jedna z najliczniejszych grupa wśród zawodów medycznych. Powód?

- Fizjoterapeuci w systemie publicznym są grupą zawodową najniżej opłacaną. Dlatego przedstawiciele tego zawodu pozostają na rynku komercyjnym, chociaż pacjenci przebywający w szpitalach to chorzy szczególnie potrzebujący ich pomocy - wyjaśniał prof. Krawczyk.

Dodał, że bez lepszej alokacji wydatków w publicznym systemie dostępność do świadczeń fizjoterapeutycznych nie poprawi się. Obecny na sesji wiceminister zdrowia Zbigniew Król przyznał, że jest potrzeba zmiany wycen w rehabilitacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum