Firmy i ZUS płacą milony z powodu chorób mięśniowo-szkieletowych

Autor: Gazeta/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 18:57

110 mln euro kosztują pracodawców choroby mięśniowo-szkieletowe ich pracowników. Łącznie wydajemy na nie prawie miliard euro. To efekt trudności w dostępie do wczesnej rehabilitacji, której brak utrudnia powrót chorych na rynek pracy.

Firmy i ZUS płacą milony z powodu chorób mięśniowo-szkieletowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ramach europejskiego programu "Fit for work" przeanalizowano, jakie koszty pociągają za sobą różne choroby i dolegliwości kręgosłupa - zapalenia stawów, zwyrodnienia, bóle pleców i szyi.
Zdaniem prof. Witolda Tłustochowicza, krajowego konsultanta ds. reumatologii, to głównie ludzie w wieku produkcyjnych skarżą się na zmiany reumatoidalne i dolegliwości związane z przeciążeniem. Okazuje się, że pracujący Polacy rocznie na schorzenia związane z kręgosłupem biorą aż 26 mln dni zwolnienia. To 10 proc. wszystkich nieobecności.
Z danych ZUS wynika, że koszt, jaki pracodawcy ponoszą z powodu zwolnień, wynosi 110 mln euro (dane za 2009 rok). Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dorzuca do tego kolejne 214 mln euro.

Jak podkreślali eksperci na panelu dotyczącym projektu "Fit for work" w Krynicy, ponieważ lekarze zajmują się chorym często na bardzo zaawansowanym etapie choroby, a dostęp do rehabilitacji jest trudny, to wiele osób nie udaje się ustrzec przed rentą. Te kosztują nas już 470 mln euro (wciąż dane ZUS z 2009 roku). Szacuje się, że na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe cierpi w Polsce 300-400 tys. Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze