PAP/Rynek Zdrowia | 02-10-2017 16:02

Finlandia: ratownicy medyczni dostaną kamizelki kuloodporne i kaski

Resort spraw wewnętrznych Finlandii wydał zalecenie, aby służby zamówiły sprzęt ochronny dla ratowników medycznych oraz strażaków. Mają to być kamizelki kuloodporne i kaski - podało w poniedziałek (2 października) fińskie radio.

Ratownicy medyczni i strażacy zostaną doposażeni w tym i w przyszłym roku. Stacje ratownictwa mają ocenić, ile sprzętu tego rodzaju jest im potrzebne. Według ministerstwa powodem jest zwiększona ocena zagrożenia wobec służb, nie tylko w Finlandii, lecz w całej Europie.

Esko Koskinen z departamentu ratownictwa fińskiego MSW w rozmowie z fińskim nadawcą radiowo-telewizyjnym Yle przyznał, że ratownicy wzywani do udzielania pierwszej pomocy coraz częściej spotykają się z przemocą. Wskazał, że taka jest europejska rzeczywistość, "a zdarzenie w Turku przeniosło ją do Finlandii".

W połowie sierpnia na rynku w Turku nożownik zaatakował przechodniów. Zginęły dwie kobiety, a osiem osób zostało rannych. Zdarzenie zostało uznane za pierwszy akt terrorystyczny w Finlandii.

Fińska armia po ataku nożownika w Turku wydała żołnierzom na służbie, rezerwistom i poborowym instrukcje dotyczące bezpieczeństwa osobistego.

Według Koskinena w Europie dochodzi do wielu sytuacji, w których atakowani są mundurowi pracownicy różnych służb. Podkreślił, że Finlandia chce się przygotować na takie sytuacje.

Yle podkreśla, że w Helsinkach przemocy bądź agresji ratownicy doświadczają przynajmniej raz w tygodniu, a pracownicy stacji ratunkowej w Kallio, dawnej dzielnicy robotniczej w stolicy, od dłuższego czasu używają kamizelek, chroniących np. przed napaścią z użyciem noża. W czasie jednej z niedawnych interwencji w Helsinkach pacjent ruszył z nożem w kierunku ratowników.

- Ratownicy musieli schować się w ambulansie i zamknąć drzwi, ale cała sytuacja skończyła się dobrze - przyznał kierownik służb udzielających pierwszej pomocy w Helsinkach Jorma Riihela.Resort spraw wewnętrznych zalecił także, aby ze względów bezpieczeństwa, pracownicy służb ratunkowych nie nosili mundurów w czasie wolnym. Od czerwca w Finlandii obowiązuje drugi, "podwyższony" stopień zagrożenia terrorystycznego w 4-stopniowej skali ("niski", "podwyższony", "wysoki" i "bardzo wysoki").

Postanowiono wprowadzić skalę alertów, ponieważ według fińskiej służby bezpieczeństwa wewnętrznego Finlandia zaczęła być wymieniana w radykalnej islamskiej propagandzie jako kraj zachodni, będący część sojuszu przeciwko Państwu Islamskiemu oraz miejsce potencjalnych zamachów. Po ataku nożownika w Turku, którego związku z IS do tej pory nie potwierdzono, poziom alertu nie został zmieniony.