Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 02-01-2017 16:29

"Financial Times": smog w Polsce groźniejszy niż w Pekinie!

"Financial Times" informuje, że podkrakowska Skała jest bardziej zanieczyszczona niż Pekin. W tej miejscowości zanotowano bowiem w grudniu stężenie trujących pyłów w powietrzu sięgnęło 979 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów.

"Financial Times": smog w Polsce groźniejszy niż w Pekinie. FOT. Fotolia

Dziennik przytacza raport Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, w którym wśród 50 najbardziej zasmogowanych miast aż 33 to polskie miasta. FT donosi że Polska regularnie przekracza normy zanieczyszczenia dopuszczalne przez Unię Europejską i przytacza rekordowy poziom zanieczyszczenia pyłem PM10, jaki padł w grudniu w podkrakowskiej Skale.

Stężenie pyłów wyniosło tam wtedy 979 mikrogramów na metr sześcienny. W tym czasie w Pekinie poziom zanieczyszczeń wynosił 737 mikrogramów - podaje za FT, Gazeta Wyborcza.

W ocenie publicysty problem Polski wynika z uzależnienia od węgla i braku działań rządu w sprawie rozwoju ekologicznych rozwiązań.

Henry Foy pisze, że Polska posiada potężny przemysł węglowy, w którym zatrudnia 100 tys. osób i nie chce tego zmienić. Przytacza m.in.słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w grudniu poinformował, że "węgiel będzie kręgosłupem sektora energetycznego", a energia wiatrowa i słoneczna będą odgrywać jedynie pomocnicze role.

Więcej: wyborcza.pl