Fiałek apeluje o oddawanie osocza ozdrowieńców, w potrzebie jest dr Marek Posobkiewicz

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2020 11:10

- Marek Posobkiewicz, znany wielu jako GISu, wspaniały lekarz i fantastyczny człowiek od początku walczący o innych, dziś sam walczy z Covid-19 i potrzebuje osocza ozdrowieńca - zaapelował w niedzielę (1 listopada) w mediach społecznościowych lek. Bartosz Fiałek.

Fiałek apeluje o oddawanie osocza ozdrowieńców, w potrzebie jest dr Marek Posobkiewicz

W apelu Fiałka czytamy, że sam dr Marek Posobkiewicz, który w latach 2012-2018 pełnił funkcję Głównego Inspektora Sanitarnego, prosi by oddawać osocze także dla innych chorych w całej Polsce. - Potrzeby są ogromne i naprawdę ani kropelka każdej z grup się nigdzie nie zmarnuje - podkreśla Fiałek.

O swojej chorobie poinformował także sam dr Marek Posobkiewicz. Wiadomość o tym, że sam stał się pacjentem z Covid-19 podał już w piątek (30 października o godz. 10.26) na facebooku. W poniedziałek, 2 listopada (godz. 7.24) dołączył z apelem do ozdrowieńców o oddawanie osocza.

Lekarze przypominają, że dawcą osocza może być osoba, która ma 18-60 lat, chorowała na Covid-19 (lub była zakażona ale choroba przebiegała bezobjawowo) i została uznana za wyleczoną, obecnie jest uznana za osobę zdrową, miała stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 bez objawów Covid-19, w przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników, wyrazi pisemną zgodę na wykorzystanie osocza do oddawania krwi oraz pisemną zgodę na wykorzystanie osocza.

Z bycia dawcą osocza wykluczają m.in. choroby zakaźne, układu krążenia, nerwowego, oddechowego, pokarmowego, immunologicznego, moczowego, endokrynnego (w tym cukrzyca, choroby tarczycy), choroby skóry, nowotwory złośliwe a także: alkoholizm i lekomania, AIDS i nosicielstwo wirusa HIV

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum