Felczerzy będą mogli się opiekować chorym na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2020 17:05

Felczerzy będą mogli opiekować się pacjentami podejrzanymi o zakażenie lub zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 - wynika projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

Felczerzy będą mogli się opiekować chorym na COVID-19
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Projekt rozporządzenia został przekazany w piątek (23 października) do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nie był opiniowany ani konsultowany publicznie z uwagi na jego pilny charakter.

Umożliwia on felczerom sprawowanie opieki nad pacjentami podejrzanymi o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Resort wytłumaczył, że obecnie felczerzy, w tym pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej, nie mają takich możliwości.

Przepisy mają wejść w życie dzień po publikacji regulacji w Dzienniku Ustaw.

Naczelna Izba Lekarska przypomina, że felczerem jest osoba, która nie ukończyła wyższych studiów medycznych, lecz zdobyła odpowiednie kwalifikacji na poziomie średnim. W Polsce od wielu lat nie kształci się nowych felczerów, jednakże osoby, które w przeszłości wykształciły się w tym zawodzie, mogą go dalej wykonywać. W Polsce na 30 kwietnia 2018 r. było 211 felczerów czynnych zawodowo i 532 niewykonujących zawodu.

 Klaudia Torchała

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 opublikowano 23 października. Projekt rozporządzenia nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych, z uwagi na konieczność jego pilnego wejścia w życie, a także ze względu na szczególny charakter regulacji. Zatem podjęto decyzję o nieprzedłożeniu projektu do opiniowania i konsultacji, biorąc pod uwagę wyjątkowy charakter rozporządzenia.

Czytaj: legislacja.rcl.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum