Focus/Rynek Zdrowia | 29-10-2019 10:06

FDA ostrzega przed implantami, mogą być niebezpieczne

Federalna Administracja Leków (FDA) zarekomendowała opatrywanie implantów informacją o możliwych negatywnych skutkach umieszczenia ich w ludzkim ciele.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

FDA sugeruje, żeby producenci informowali na opakowaniu w szczególności o zwiększonym ryzyku wystąpienia rzadkich form chłoniaków oraz zespole kilku nakładających się na siebie objawów (zmęczenie, trudności ze skupieniem uwagi, bóle stawów i mięśni) zwanych potocznie ”chorobą implantów piersi”. Jednakże rekomendacja FDA to nie obowiązek i producenci mogą nie chcieć zastosować się do niej. 

Amerykański regulator rynku medycznego zdecydował się na ten krok po tym jak  70 tys. kobiet podpisało się pod petycją skierowaną do FDA twierdząc, że nie zostały przez swoich lekarzy wystarczająco dokładnie poinformowane o ryzyku i skutkach operacji z użyciem implantów.  

Wprowadzenie nowych zasad miałoby ”wspomóc przekazywanie informacji między pacjentem i lekarzem”. W przypadku Stanów Zjednoczonych chodzi nawet o 400 tys. zabiegów powiększenia piersi rocznie, z czego 75 proc. dokonywanych z pobudek niemedycznych. Pozostałe dotyczą pacjentek onkologicznych przechodzących rekonstrukcję piersi.

Więcej: focus.pl