×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

FAS. We Wrocławiu rusza centrum pomocy dzieciom ze Spektrum Płodowych Zburzeń Alkoholowych

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2021 13:30Aktualizacja: 20 września 2021 13:31

Na Dolnym Śląsku ruszyło pierwsze w tym regionie Centrum Diagnostyki i Terapii FAS. Dzieci i młodzież obciążone Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych otrzymają tu bezpłatną opiekę medyczną.

FAS. We Wrocławiu rusza centrum pomocy dzieciom ze Spektrum Płodowych Zburzeń Alkoholowych
Co roku w Polsce rodzi się około 1000 dzieci z FAS Fot. Shutterstock
  • Co roku w Polsce rodzi się około 1000 dzieci z FAS
  • Jedno dziecko na 100 cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży
  • Jedno dziecko na 500 ma FAS
  • Na świat przychodzi 10 razy więcej dzieci z pełnoobjawowym FAS niż z zespołem Downa

Przy „marszałkowskiej” jednostce - Dziennym Ośrodku Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu - rozpoczyna działalność Centrum Diagnostyki i Terapii FAS, w którym dzieci i młodzież obciążone Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych otrzymają bezpłatną opiekę medyczną.

- To pierwsza w naszym regionie placówka skupiona na pacjentach obciążonych spektrum FAS. Centrum oferuje bezpłatną diagnostykę oraz terapię. Dzieci, które w okresie prenatalnym były eksponowane na alkohol, mogą mieć różne trudności rozwojowe. Dlatego stworzyliśmy miejsce, które zapewni im kompleksowe wsparcie specjalistów, takich jak: lekarz pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog oraz logopeda - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Chcemy, aby mieszkańcy mieli możliwość skorzystania ze świadczeń, których dotąd nie było na Dolnym Śląsku - dodaje.

Alkohol w ciąży powoduje uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to nieuleczalny, niegenetyczny zespół chorobowy, który może wystąpić u dzieci matek, które spożywały alkohol w czasie ciąży. Prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje przede wszystkim uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych.

Dzieci mogą mieć różne trudności rozwojowe: upośledzenie uczenia się - często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, opóźnienie rozwoju mowy, zaburzenia w komunikacji językowej, zaburzenia myślenia przyczynowo- skutkowego, nadpobudliwość oraz inne problemy somatyczne: zmiany dysmorficzne twarzy i inne deformacje, niedorozwój narządów oraz problemy ze wzrokiem, słuchem czy też wady serca. Zaburzeniom związanym z FASD można zapobiec poprzez całkowitą abstynencję kobiet w ciąży.

- Uruchomienie Centrum ma na celu poprawę jakości oraz zwiększenie liczby rozpoznań FASD wśród dzieci z grup ryzyka. Diagnoza postawiona w pierwszych latach życia zwiększa szansę na wprowadzenie skutecznej terapii i efektywnego systemu wsparcia, tak by osoba chora mogła funkcjonować samodzielnie i na jak najwyższym poziomie - wyjaśnia Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Pediatra, psycholog, psychiatra, logopeda. "Opieka będzie kompleksowa"

- Diagnoza musi być przeprowadzana w sposób multidyscyplinarny, z uwzględnieniem zaburzeń współwystępujących, co zapewnia nasze Centrum - zaznacza.

Centrum Diagnostyki i Terapii FAS świadczy bezpłatną opiekę dla dzieci i młodzieży od 3. do 18. roku życia z podejrzeniem zaburzeń ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Ośrodek zapewnia kompleksową opiekę zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą: lekarz pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog oraz logopeda. Pacjentom ze zdiagnozowanym FASD oferuje terapię dostosowaną do ich potrzeb, a rodzinom wsparcie na każdym etapie procesu leczenia.

Funkcjonowanie Centrum w całości finansowane jest ze środków budżetu województwa dolnośląskiego.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze