×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ewa Kopacz: edukator pomoże dziecom chorym na cukrzycę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 kwietnia 2010 09:05

W ocenie minister zdrowia Ewa Kopacz zatrudnienie w szpitalach edukatora poprawi opiekę nad dziećmi chorymi na cukrzycę.

Ewa Kopacz: edukator pomoże dziecom chorym na cukrzycę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kopacz zapowiedziała wprowadzenie programu umożliwiającego zdobycie uprawnień edukatora i wpisanie takich umiejętności do katalogu zawodów medycznych. Będzie mogła je zdobyć każda osoba o wykształceniu medycznym, nie tylko lekarze.

Zdaniem Kopacz obecny system kształcenia lekarzy i średniego personelu medycznego nie przygotowuje w tym zakresie do pomocy chorym na cukrzycę. Edukator będzie zatrudniony na oddziale diabetologicznym.

Zatrudnianie edukatora, poprzedzone przyjęciem odpowiedniej ustawy, ma być wdrażane od przyszłego roku. Gdański Uniwersytet Medyczny ma być pierwszym ośrodkiem w kraju kształcącym edukatorów. Minister przewiduje, że drugi taki ośrodek mógłby powstać na południu kraju.  

– Aby służyć pomocą dziecku, szczególnie temu posiadającemu pompę insulinową, trzeba rodzicom tłumaczyć jak są groźne i jak wiele kosztują powikłania cukrzycy niekontrolowanej czy źle leczonej, i właśnie tym rodzicom trzeba powiedzieć jak ważna jest współpraca z białym personelem – powiedziała minister.

Kopacz przypomniała, że w całym kraju 1600 chorych dzieci posiada pompy insulinowe. Ich zakup od 2009 r. został sfinansowany przez NFZ w ramach programu „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej".

Szacuje się, że w Polsce mamy 2,6 mln chorych na cukrzycę, w tym insuliną leczonych jest około 450-500 tys. Ocenia się, że na świecie na cukrzycę choruje obecnie prawie 300 mln osób. W opinii Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IFD), jeśli dotychczasowe tempo wzrostu zachorowań się utrzyma, to w 2030 r. na cukrzycę będzie cierpieć 435 mln osób na świecie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum