Ewa Kopacz: cytologię i mammografię zagwarantuje Kodeks pracy

Autor: PAP, AS/RynekZdrowia • • 13 listopada 2008 14:05

Minister zdrowia Ewa Kopacz podczas spotkania w kancelarii premiera - poświęconego roli samorządów w profilaktyce nowotworów u kobiet - poinformowała, że w znowelizowanym Kodeksie pracy znajdzie się zapis umożliwiający wprowadzenie do badań wstępnych i okresowych obowiązkowej cytologii i mammografii. Pracodawcy nie będą informowani o wynikach badań.

Koszty obowiązkowych badań nie będą obciążały pracodawców. Zostaną pokryte przez Ministerstwo Zdrowia lub NFZ ze środków przeznaczonych na program profilaktyczny.

Pomysł wprowadzenia obowiązkowych badań, ktore zmobilizują Polki do ich wykonywania przedstawili niedawno Ewie Kopacz polscy onkolodzy. W ich ocenie, zbyt dużo kobiet umiera z powodu zaniedbania profilaktyki. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników umieralności na raka szyjki macicy. Co roku umiera na niego 2 tys. kobiet, czyli średnio 5 dziennie. Wykrycie zmian grożących rakiem szyjki lub wczesnych zmian nowotworowych w szyjce jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym.

Tymczasem, jak wynika z danych NFZ, zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania cytologiczne. Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie - 7,5 proc.

Minister Kopacz zapowiedziała ponadto, że powstanie ustawa o zwalczaniu chorób nowotworowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum