Ewa Kopacz: coraz więcej przeszczepów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 16:15

W 2009 roku dokonano 1097 przeszczepów (bez przeszczepów szpiku). To więcej niż w 2007 roku.

– Na pewno liczba przeszczepów nie spada, a wręcz przeciwnie – jest utrzymująca się tendencja wzrostowa od 2007 roku – twierdzi minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jak podała, liczba przeszczepów załamała się do poziomu 928 w 2007 roku, w następnym była na poziomie 1100, w 2009 roku dokonano 1097 przeszczepów, bez przeszczepów szpiku. Minister zaapalowała, by przeszczepy szpiku zaliczać też do przeszczepów, bo jeszcze dwa, trzy lata temu tego rodzaju przeszczepy były zaliczane do procedur wysokospecjalistycznych.

Jej zdaniem liczba przeszczepów będzie nadal rosła. Przypomniała, że w Ustawie o pobieraniu, przeszczepianiu i przechowywaniu komórek i tkanek zapisany został pomysł, aby w szpitalach byli koordynatorzy, którzy będą kwalifikować tych, którzy mogą być dawcami i tych którzy czekają na narządy.

– To jest obszar, w którym nie ma żadnych limitów, jesteśmy w stanie zapłacić za każdą wykonaną procedurę wysokospecjalistyczną, jaką jest przeszczep. W związku z tym finansowanie z Ministerstwa Zdrowia nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o przeszczepy – zapewnia Kopacz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum