Ewa Kopacz: autokar, którym podróżują dzieci, trzeba wietrzyć

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2009 08:41

Minister Ewa Kopacz przedstawiła w środę (5 sierpnia) także zalecenia dla organizatorów wycieczek dla dzieci i młodzieży, których przestrzeganie ma zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania wirusa grypy A/H1N1 oraz poprawić komfort podróży najmłodszych.

Zgodnie z wytycznymi, konieczne będzie m.in. organizowanie postojów co kilka godzin i wietrzenie autobusu. Zalecane ma być także częste używane wilgotnych chusteczek do mycia rąk.

Kopacz podkreśliła, że wycieczki powracające z wyjazdów - w sytuacji odnotowania czyjegoś złego samopoczucia - powinny przyjeżdżać w wyznaczone miejsca, nie zaś zmieniać trasę i kierować się do szpitali.

- Autobus ma wracać na miejsce zbiórki, gdzie czekają rodzice. Dziecko, które czuje się źle, jest izolowane. Informujemy opiekunów o sytuacji, a oni kierują się do lekarza pierwszego kontaktu - powiedziała.

Obecny na konferencji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak apelował do rodziców i opiekunów o częste przypominanie, jak postępować w sytuacji zagrożenia w tym przypadku chorobowego.

- Czyste ręce, niepicie z jednej butelki, niejedzenie jednego jabłka - to podstawowe informacje - wskazał.

Kopacz podkreślała w środę, że od kwietnia odnotowano w Polsce ok. 100 przypadków zachorowań na A/H1N1, podczas gdy są kraje, gdzie liczone są już one w tysiącach.

- Do tych wszystkich, którzy nazywają się malkontentami mogę powiedzieć - więcej optymizmu. Potrafiliśmy nad tym zapanować - oceniła.

W akcję propagowania informacji o zaleceniach i podejmowanych inicjatywach włączyły się m.in. Polska Organizacja Turystyczna i Polska Izby Turystyki. Chcą w ten sposób - jak mówili w środę ich przedstawiciele - przekonywać zagranicznych turystów, że bez obaw mogą planować wypoczynek w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum