Eurostat: kobiety są w niezłej kondycji zdrowotnej, gorzej z mężczyznami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2011 09:06

Czy Polacy będą mieć zdrowie, by pracować do 67. roku życia, jak chce premier? Kobiety tak, wynika z danych Eurostatu. Zdecydowanie gorzej przedstawia się stan zdrowia polskich mężczyzn.

Eurostat: kobiety są w niezłej kondycji zdrowotnej, gorzej z mężczyznami

Jeśli Polak dożył 65 roku życia, będzie - statystycznie rzecz biorąc - żył jeszcze 15 lat. Ktoś, kto ma 70 lat, przeżyje kolejne 12 lat. Dla kobiet ten okres życia jest dłuższy w jednym i drugim przypadku o blisko cztery lata. Nie ma więc obaw, że obie grupy nie dożyją emerytury. Pytanie tylko, czy ich stan zdrowia pozwoli im dłużej pracować.

Z najnowszych badań Eurostatu wynika, że zdrowie Polek, na tle Europy przedstawia się naprawdę dobrze. Gorzej wypadają mężczyźni. Przeciętna długość życia w zdrowiu (czyli bez ograniczonej sprawności) to 62,1 roku dla Polki i 58,1 roku dla Polaka.

Daje nam to 11. miejsce (na 27 krajów) wśród kobiet i 20. wśród mężczyzn. Dla porównania, Maltańczycy i Szwedzi w zdrowiu będą żyć do siedemdziesiątki. Niemki mają być 57,7 lat w dobrym zdrowiu, Niemcy - 56,7. Średnia życia w zdrowiu dla Słowaków i Łotyszy to 52-56 lat. 

Z kolei z przygotowanego przez zespół ministra Michała Boniego raportu "Polska 2030"  wynika, że osoby z wykształceniem wyższym mogą przeżyć w zdrowiu od 10,7 roku (kobiety) do 14,6 roku (mężczyźni) dłużej niż osoby z wykształceniem podstawowym.

Więcej: http://wyborcza.pl/

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum