Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 16-01-2017 10:09

Europejskie miasta chronią się przed smogiem

Na całym świecie w miastach utrzymuje się wysokie zanieczyszczenie powietrza. Jest ono przyczyną zgonów ponad 6 mln ludzi rocznie - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wielkie miasta chronią się przed smogiem. Fot. Fotolia

Z danych WHO wynika, że co dziewiąty zgon ma związek z zanieczyszczonym powietrzem.

- Głównym problemem w metropoliach jest komunikacja. Pył wydmuchiwany jest z rur wydechowych samochodów. Do tego dochodzi pył przy hamowaniu, zużyciu opon czy po prostu z drogowego kurzu - podaje Rzeczpospolita.

Duży problem stwarzają tlenki azotu, które emitują szczególnie pojazdy z silnikami diesla. Pojazdy te, nawet nowe wydalają sześciokrotnie więcej tlenków azotu niż przewidują normy i samochody benzynowe.

Normy zanieczyszczenia powietrza nagminnie przekraczane są w wielu mistach w Europie. Dlatego też politycy w wielu krajach zaczynają wprowadzać restrykcyjne przepisy prawa. I tak np. samochody z silnikiem diesla będą całkowicie zakazane od 2025 roku w Madrycie i Paryżu. Niemcy dyskutują na temat tzw. niebieskiej plakietki. Otrzymałyby ją czyste pojazdy, które będą mogły wjechać do miasta. W Norwegii do 2025 mają zostać zlikwidowane samochody z silnikami spalinowymi.

Więcej: www.rp.pl