Europejski Dzień Walki z Otyłością: NFZ przypomina o "grubych" skutkach choroby

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 14:56

NFZ przypomina, że otyłość to nie tylko dyskomfort z powodu nadmiaru kilogramów, ale przyczyna poważnych chorób, na czele z cukrzycą. To również: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego

Europejski Dzień Walki z Otyłością: NFZ przypomina o "grubych" skutkach choroby
FOT. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

Według danych NFZ i GUS, co drugi Polak w wieku 15+ ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. W 2025 r. otyłych będzie już 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Według raportu NFZ "Cukier, otyłość - konsekwencje", nadmiar zbędnych kilogramów ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewcząt. Z otyłością zmaga się już 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt. NFZ zaznacza, że otyłe dzieci częściej niż ich szczupli rówieśnicy doświadczają problemów związanych z niską samooceną, jak również zaburzeń zachowania.

Według WHO rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.

Europejski Dzień Walki z Otyłością, który obchodzony jest 22 maja, ustanowiło w 2009 r. Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych.

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum