Europejska nagroda dla programu certyfikacji lekarzy i akredytacji ośrodków leczących chorych na otyłość

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2019 10:38

Prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, podczas międzynarodowej konferencji w Brukseli odebrała nagrodę dla Programu Certyfikacji i Akredytacji PTBO jako Najlepszego Narodowego Programu Szkoleniowego dla Specjalistów Zdrowia w Europie w 2018 r.

Europejska nagroda dla programu certyfikacji lekarzy i akredytacji ośrodków leczących chorych na otyłość
Od lewej: prof. Olszanecka -Glinianowicz, Ewelina Janik z firmy Valeant (wsparcie finansowe programu) oraz Euanem Woodwordem, dyrektorem zarządzającym Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Fot. profil Fundacji OD-WAGA na Facebooku

Mamy już 340 lekarzy z certyfikatami leczenia nadwagi i otyłości, kolejnych 1300 w trakcie procesu certyfikacji, kolejnych 2000 lekarzy przeszkolonych na warsztatach edukacyjnych i 5 akredytowanych przez PTBO ośrodków leczenia nadwagi i otyłości - poinformowała Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

Fundacja podała jednocześnie informację o nagrodzie za Najlepszy Narodowy Program Szkoleniowy dla Specjalistów Zdrowia (The Best National Training Programme for Health Professionals) za jaki w Europie w 2018 r. uznano programu certyfikacji i akredytacji lekarzy specjalistów obesitologii przygotowany przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Nagroda została odebrana 17 maja przez prof. Magdalenę Olszanecką-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Europejskie Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji OD-WAGA wspomina, że 5 lat  temu Fundacja dołączyła do ekspertów PTBO, aby wspólnie łamać stereotypy na temat otyłości i edukować społeczeństwo, że otyłość to choroba. Wtedy zaczęły zgłaszać się do niej osoby z nadwagą i chore na otyłość z prośbami o wskazanie lekarzy, którzy profesjonalnie zajęliby się ich leczeniem.

- Sfrustrowani rozkładaliśmy ręce, bo w Polsce na 27 milionów osób z nadwagą, w tym 7 milionów chorych na otyłość, było zaledwie kilkunastu specjalistów obesitologii, a Ministerstwo Zdrowia pozostawało głuche na nasze prośby, aby taką specjalizację wprowadzić - mówi Rynkowi Zdrowia Magdalena Gajda.

Chcemy rzeczowego podejścia a nie oceniania
Podkreśla, że program certyfikacji PTBO to dla chorych na otyłość krok milowy.

- Nareszcie mamy lekarzy, którzy nie "wystawią" pacjenta za drzwi, nie będą go oceniać, ani upokarzać, ale podejdą do otyłości tak rzeczowo jak do każdej innej choroby: ''Ma Pani/Pan otyłość? Trzeba ją leczyć i już!''. Właśnie o takie podejście nam chodzi. Nie chcemy litości, użalania się ani niedostrzegania naszej choroby, ale naturalnego podejścia do niej, jak do każdej innej - dodaje prezes Fundacji OD-WAGA.

Wskazuje, że profesjonalne leczenie to szansa, aby chorobę zatrzymać już na jej wstępnych etapach. To także pierwszy krok do tego, aby leczeniem nadwagi i otyłości zajęli się lekarze, a nie osoby do tego nieuprawnione.

- Ktoś może powiedzieć, że tych 340 lekarzy z certyfikatami leczenia nadwagi i otyłości to "kropla w morzu potrzeb". Tak, to prawda, ale to dopiero początek tworzenia systemu leczenia nadwagi i otyłości. Zaś liczba lekarzy w trakcie procesu certyfikacji pokazuje, że samo środowisko medyczne dostrzega potrzebę kształcenia w tym kierunku - zauważa Magdalena Gajda.  

Czytaj też: Mamy pierwszych lekarzy z certyfikatem profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości

Jesteśmy w czołówce, ale jest wiele do zrobienia
Dodaje, że Polska na tle innych krajów europejskich lokuje się w czołówce państw, w których rozwija się obesitologia i system opieki nad chorymi na otyłość, choć tych prawnych, systemowych inicjatyw jest jeszcze niewiele.

- Ogromnym sukcesem było dla nas w 2016 r. doprowadzenie do refundacji przez NFZ wszystkich typów operacji bariatrycznych dla osób z otyłością III stopnia (BMI 40+). Od ubiegłego roku te operacje są również refundowane dla pacjentów z otyłością II stopnia (BMI 35+) i schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np. cukrzycą typu 2, czy nadciśnieniem tętniczym. Zabezpieczyliśmy więc dostęp do leczenia chorym z najbardziej rozwiniętą, zagrażającą zdrowiu i życiu otyłością - mówi Magdalena Gajda.

W Polsce wykonuje się ok. 3 tysięcy operacji bariatrycznych rocznie, wyprzedzają nas Włochy, Niemcy, czy Austria, gdzie wykonuje się po kilkanaście tysięcy takich zabiegów. Jednocześnie jednak na tle innych państw wypadamy zupełnie dobrze.

Np. w Bułgarii jest tylko jeden szpital, który wykonuje kilkanaście zabiegów rocznie i to w pełni odpłatnych.

- Najbardziej cieszylibyśmy się z tego, gdyby w kraju uznano prawnie otyłość za chorobę. Nie chodzi nam, osobom z otyłością, o żadne dodatkowe prawa, ale odnalezienie nas i respektowanie naszych potrzeb w systemach, które już są i działają dla innych pacjentów - podsumowuje Magdalena Gajda.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum