Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej już w tę środę. Współorganizatorem jest klinika z Polski

Autor: PAP • Źródło: PAP21 listopada 2021 13:17

W środę 24 listopada odbędzie się VI Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej Live. Weźmie w niej udział 11 europejskich klinik. Wydarzenie współorganizuje poznańska Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.

Europejska Sesja Chirurgii Laryngologicznej już w tę środę. Współorganizatorem jest klinika z Polski
Operacje live śledzą dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Fot. Shutterstock
  • 11 europejskich klinik weźmie w środę udział w VI Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej Live
  • Współorganizatorem wydarzenia obserwowanego w sieci przez lekarzy z całego świata jest poznańska Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej
  • Także w przyszłym tygodniu klinika świętować będzie 100-lecie istnienia

Jak poinformował PAP w imieniu organizatorów prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w trakcie tego przedsięwzięcia zaprezentowanych zostanie 20 operacji. Dwie z nich będą transmitowane z Poznania.

Także w stolicy Wielkopolski mieścić się będzie studio centralne wydarzenia, skąd będzie prowadzony komentarz, jak i całość działań logistycznych i organizacyjnych.

Transmisja na żywo operacji z użyciem lasera

- Z Poznania będziemy transmitować dwie operacje wykonane z użyciem lasera. U 68-letniego pacjenta, u którego rozpoznano raka krtani będziemy usuwać raka w ten sposób, by uratować krtań. Ten mężczyzna, to palacz papierosów, który przestał palić 20 lat temu, a mimo to wystąpiła kancerogeneza. U drugiej pacjentki, 62-latki palącej papierosy, wystąpiły ogromne zmiany przedrakowe, tzw. rogowacenie białe. Usuniemy te zmiany, dając jej szansę na zatrzymanie kancerogenezy - powiedział PAP prof. Szyfter.

Operacje w trakcie kolejnych sesji śledzą dziesiątki tysięcy osób z całego świata.

Oglądalność rośnie w krajach afrykańskich

- Szczególnie cieszy nas rosnąca oglądalność transmisji w krajach afrykańskich. Kiedy zaczynaliśmy nasze sesje, z Afryki było tylko RPA, obecnie mamy już widzów w kolejnych krajach - głównie z północy kontynentu. Bardzo się z tego cieszymy - liczba laryngologów w Afryce, może poza RPA, Marokiem czy Egiptem, jest minimalna - powiedział prof. Szyfter.

- Dla medyków z takich krajów nasze transmisje to nieoceniona pomoc, kapitalne źródło wiedzy. Udział w kursie, wyjazd do Europy to dla tamtejszych specjalistów wydatek kilku tysięcy euro - nasze transmisje są bezpłatne - dodał.

Europa również bacznie obserwuje operacje online

Prof. Szyfter podkreślił, że sesje są pilnie śledzone także przez europejskich medyków.

- Korzystają z nich oczywiście także polscy specjaliści. Oglądalność w Polsce jest niezwykle wysoka, nasze transmisje najszerzej śledzone są w Niemczech i Włoszech, na czwartym miejscu pod względem oglądalności jest Rosja - wyjaśnił.

Także w przyszłym tygodniu poznańska klinika świętować będzie swoje 100-lecie. Jej historia rozpoczęła się w 1921 r. Na zaproszenie twórców Uniwersytetu Poznańskiego do miasta przybył wybitny laryngolog prof. Antoni Stanisław Jurasz, aby zorganizować i poprowadzić Uniwersyteckie Ambulatorium Laryngologiczne.

Rozwój kliniki zahamował wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu placówkę tworzono od podstaw. Od 1950 r. klinika działa w obecnym miejscu, w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego 49.

Dzięki swojej działalności naukowej i usługowej klinika stała się znanym ośrodkiem leczenia onkologicznego, leczenia usznopochodnych powikłań wewnątrzczaszkowych i chorób swoistych górnych dróg oddechowych. Jednocześnie intensywnie rozwijały się audiologia i foniatria.

Uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa odbędą się w piątek. Specjalną tablicą uhonorowany zostanie wieloletni szef kliniki prof. Zygmunt Szmeja.

Zobacz też: Nowatorski zabieg. Kardiochirurdzy leczą złożoną wadę serca bez rozcinania mostka 

Lekarze nie muszą pracować w szpitalu lub przychodni. "Mają sporo innych możliwości"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze