Europa: szczepienia przeciwko A/ H1N1 rozpoczęte

Autor: RMF FM, SA/Rynek Zdrowia • • 26 października 2009 11:23

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed świńską grypą i namawia do szczepień profilaktycznych.

W Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech i Szwecji szczepienia się rozpoczęły. Władze brytyjskie chcą zaszczepić 14 milionów osób. Na Wsypach bowiem w ciągu tygodnia podwoiła się liczba przypadków zachorowań na tzw. świńską grypę.

W Polsce szczepienia przeciwko wirusowi A/H1N1 na pewno nie rozpoczną się w najbliższych miesiącach, ale dotyczyć będą 4 mln osób. Tyle dawek zamierza bowiem kupić resort zdrowia i podać je w pierwszej kolejności kobietom w ciąży, przewlekle chorym dzieciom oraz pracownikom służb medycznych i mundurowych. Szczepienia te będą nieobowiązkowe, czyli nierefundowane.

Na razie pozostają więc szczepienia przeciwko grypie sezonowej, przed konsekwencjami której –zwłaszcza, gdy zmutuje się z wirusem nowej grypy – ostrzegają epidemiolodzy.

Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w Polsce w okresie 16 – 22 października zarejestrowano 7727 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę sezonową. Średnią dzienną zapadalność PZH oblicza na 2,8 na 100 tys. mieszkańców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum