Europa epicentrum Covid-19. W ciągu siedmiu dni 2 mln nowych przypadków zakażeń i 27 tys. zgonów

Autor: PAP • Źródło: PAP14 listopada 2021 09:20

Europa pozostaje epicentrum pandemii Covid-19 - alarmował w Genewie na konferencji podsumowującej mijający tydzień dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. W ciągu siedmiu dni na kontynencie odnotowano 2 mln przypadków koronawirusa, najwięcej od początku kryzysu związanego z SARS-CoV-2.

Europa stała się epicentrum Covid-19
  • Ponad połowa zmarłych osób z powodu Covid-19 na świecie to zgony zanotowane w Europie
  • Mimo, że największe wzrosty zakażeń odnotowywanych jest w państwach o niskim poziomie wyszczepienia (Europa Wschodnia) to wzrost zakażeń następuje także rejestruje się w krajach, gdzie duża część populacji jest zaszczepiona
  • Dyrektor generalny WHO przypominał, że choć szczepionki obniżają ryzyko hospitalizacji i poważnego przebiegu choroby, to nie zastępują one potrzeby stosowania innych środków ostrożności

Wzrost zakażeń nie tylko w krajach o niskim poziomie wyszczepienia

Podczas piątkowego briefingu szef WHO zauważył, że w ciągu mijającego tygodnia w Europie zarejestrowano niemal 27 tys. zgonów związanych z Covid-19. Stanowi to ponad połowę wszystkich światowych zgonów związanych z tą chorobą - dodał Ghebreyesus.

Na konferencji prasowej zwrócono uwagę, że pomimo notowanych wzrostów w liczbie zachorowań w państwach o niskim poziomie zaszczepienia przeciw koronawirusowi, tj. w Europie Wschodniej, rejestruje się je także w tych krajach, w których duża część populacji jest zaszczepiona.

Nic nie zastąpi środków ostrożności

Dyrektor generalny WHO przypominał, że choć szczepionki obniżają ryzyko hospitalizacji i poważnego przebiegu choroby, to nie zastępują one potrzeby stosowania innych środków ostrożności. Stosowanie preparatów przeciw Covid-19 zmniejsza ryzyko transmisji wirusa, niemniej w pełni temu nie zapobiega - podkreślił.

Szef WHO zaapelował ponownie do krajów, które mają wysokie zasoby szczepionek, by przekazywały ich nadwyżki dla programu COVAX. Ghebreyesus oświadczył również, że do końca bieżącego roku celem WHO będzie pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 40 proc. populacji każdego z państw na świecie.

COVAX to globalny program dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje WHO.

Czytaj: Ponad dwukrotny wzrost zakażeń w Europie w ciągu miesiąca

Czytaj: W Polsce zmarło ponad 78,5 tys. osób z COVID-19, w tym 234 lekarzy i 193 pielęgniarki

Czytaj: Koronawirus. 13 listopada raport MZ – 14 2392 przypadki zakażenia, zmarło 266 osób

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum