Euro 2012: wzmożone kontrole stanu sanitarnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2012 09:44

W miastach gospodarzach mistrzostw Euro 2012, a także miejscach, w których będą przebywały duże grupy kibiców, inspektorzy sanitarni prowadzą wzmożone kontrole m.in. w restauracjach, barach, hotelach oraz środkach komunikacji zbiorowej.

Euro 2012: wzmożone kontrole stanu sanitarnego
Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar przyznaje, że od kilku dni specjalnie wyznaczeni inspektorzy prowadzą wzmożone kontrole. Będą one prowadzone do rozpoczęcia turnieju, a także w trakcie mistrzostw.

- W przeddzień lub w dniu meczu w danym mieście kontrole punktów zajmujących się przygotowywaniem lub sprzedażą żywności zostaną przeprowadzone ponownie - zapowiedział.

Inspektorzy sprawdzają procedury przeciwdziałania zakażeniom w szpitalach i przychodniach wyznaczonych do obsługi turnieju. Będą też apelować do lekarzy, aby podczas Euro zgłaszali do sanepidu każdy "podejrzany i nietypowy" przypadek zachorowania. W oddziałach GIS w czasie turnieju zostały wyznaczone dyżury całodobowe.

Bondar podkreślił, że w dużych skupiskach ludzi zawsze wzrasta ryzyko zakażeń.

Inspektorzy kontrolują też punkty gastronomiczne jak przechowują żywność oraz czy mają właściwe warunki do jej obróbki.- Spodziewamy się przede wszystkim zatruć i zakażeń pokarmowych związanych z niewłaściwym przygotowaniem lub przechowywaniem żywności - wyjaśnił.

Dodał, że GIS bierze też pod uwagę zagrożenie chorobami wenerycznymi, gruźlicą lekooporną, niektórymi szczepami meningokoków.

Przypomniał, że biuro europejskie Światowej Organizacji Zdrowia apelowało, aby kibice szczepili się na odrę. - Polska ma wysoką wyszczepialność na odrę, wielokrotnie niższą zachorowalność niż inne kraje, ale napływ chorych osób może być groźny - mówił.

Natomiast polskim kibicom, którzy zamierzają wyjechać na Ukrainę radzi, aby zaszczepili się na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Bondar zapewnił, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów pod względem sanitarnym, jeżeli chodzi o jakość wody, zakażenia oraz wyszczepialność.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum